ATAV, belediyelerden arkeoloji için özel bütçe istedi

ATAV, belediyelerden arkeoloji için özel bütçe istedi

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, kazı ekiplerinin zor şartlarda çalıştığına dikkat çekerek, “Yerel yönetimler devam eden veya yeni yapılacak arkeolojik kazılar için mutlak surette bütçe ayırmalı" dedi.

ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) çatısı altında yer alan Antalya Kadın Müzesi'nin (AKM) ağustos ayı olağan danışma kurulu toplantısı, Likya'nın en önemli ve en eski şehirlerinden biri olan Patara Antik Kenti'nde düzenlendi. AKM Danışma Kurulu, kurul üyesi ve aynı zamanda Patara Antik Kenti'nin kazı başkanlığını yapan Prof. Dr. Havva İşkan Işık'ı kazı yerinde ziyaret etti. Antik kenti danışma kurulu üyelerine gezdiren Prof. Dr. İşkan Işık, kent hakkında üyelere bilgi vererek, kazı ekibiyle bir araya getirdi.

AKM Danışma Kurulu toplantısı, ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege başkanlığında, danışma kurulu üyeleri Serap Kocaoğlu, Ayşen Hamamcıoğlu, Ebru Nalan Sülün ve arkeolog Havva İşkan Işık'ın katılımıyla kazı evinin kütüphanesinde gerçekleşti.

Yeliz Gül Ege, AKM olarak bin yıllar boyunca ünlü, güçlü ve etkili kadınları tarihinde barındıran Antalya kentine dikkat çekmeye devam ettiklerini ve bu amaçla kültürel ziyaretlerinin devam edeceğini söyledi.

Gül Ege, “Patara Antik Kenti'nde 30 yılı aşkındır süren kazıların Prof. Dr. Fahri Işık ve Prof. Dr. Havva İşkan Işık'ın başarısı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ömrünü Likya'yı dünyaya anlatmaya adayan Prof. Dr. Havva İşkan Işık'ın AKM Danışma Kurulu Üyesi olmasından dolayı gurur duyuyoruz. Danışma kurulu olarak zor şartlar altında çalışan Havva hocamız ve ekibini ziyaret ettik ve yeni bulunan bulguları görme fırsatı bulduk. Antik kentimizin dünden bugüne nasıl geliştiğini ve bugüne kadar neler yapıldığını yerinde dinleme imkanımız oldu. Ağustos ayının sonunda da Anadolu topraklarının ilk telsiz telgraf istasyonu, Patara Telsiz Telgraf İstasyonu'nun açılışına katılacağız. Onlara minnet borcumuz var, çünkü tarihe ilk dokunan eller ve büyük bir özveriyle çalışıyor. Fakat kazı ekipleri daha iyi koşullarda çalışmayı hak ediyor, yerel yönetimler devam eden veya yeni yapılacak kazılar için mutlak surette bütçe ayırmalı" diye konuştu.

Başkan Gül Ege, danışma kurulu toplantısında ise AKM'nin önümüzdeki aylarda gerçekleştireceği etkinlikleri ve kadın müzesinin projelerini görüştüklerini dile getirdi. Gül Ege, şöyle devam etti:

“Her yıl Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğu Prof. Dr. Jale İnan'ın doğum günü 1 Şubat'ta gerçekleştirdiğimiz ve bu yıl 5'incisini düzenleyeceğimiz '2019 Antalya Yılın Kadını Ödül Töreni' için yılın kadını adaylarını konuştuk. Antalya Kadın Müzesi, rol model kadınları ön plana çıkartarak toplumdaki başarılı ve ilkleri yapmış kadınlarla kenti tanıtmayı misyon haline getirmiştir. Bu yönde çalışmalarımız devam edecek."

DHA


Benzer Haberler & Reklamlar