Arkeolojik SİT alanındaki otel mühürlendi

Arkeolojik SİT alanındaki otel mühürlendi

Assos’ta antik kent dokusunu bozduğu belirtilerek yöre halkının durdurulmasını talep ettiği otel inşaatı Koruma Kurulu’nun onaylı projesine aykırı uygulamalar yapıldığı gerekçesiyle mühürlendi.

Assos’un tarihsel ve kentsel kimliğine aykırı bir şekilde betonarme olarak inşa edilen otel, şimdiden bodrum katıyla birlikte üç kat yükselmiş durumdaydı.

Diken.com’dan Rıfat Doğan’ın haberine göre yöre halkı birer itiraz dilekçesi hazırlayarak İl Özel İdaresi’ne yollamıştı. Dilekçede otelin emsali olmayan aslına aykırı üç katlı standart dışı büyüklükte betonarme, balkonları olan, tarihi ve doğal dokuya tamamen aykırı, köyün girişindeki tarihi ve doğal görünümünü bozan büyüklük ve nitelikte olduğu belirtilmişti.

Proje farklı, uygulama farklı

Antik kentte bulunan oteli inceleyen İl Özel İdaresi’ne bağlı Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) ile İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri inşaat hakkında tutanak tuttu.

Edinilen bilgilere göre otel inşaatında Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayladığı projeye aykırı uygulamalar yapıldığı tespit edildi.

Mühürlendi

Müze yetkilileri olmadan izinsiz kazının yapıldığı, otel inşaatının bodrum katında onaylı projeye aykırı uygulamalar yapıldığı ve taban oturumu genişliğinin onaylanan ölçüden fazla olduğu da tutanaklara yansıdı.

Söz konusu inşaatın yapılan tespitler ve tutulan tutanaklar doğrultusunda İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü yetkilileri tarafından mühürlendiği öğrenildi.


Benzer Haberler & Reklamlar