Arkeologlar Bodrum'da antik balıkçı evleri ve mezarlar buldu

Arkeologlar Bodrum'da antik balıkçı evleri ve mezarlar buldu

Halikarnassos Antik Kent Limanı'nda bir inşaat kazısı sırasında keşfedilen ve Bodrumlu ünlü balıkçı Phainos'a ait olabileceği tahmin edilen antik alanda yapılan arkoloji kazılarında yeni arkeolojik buluntular ortaya çıkarıldı.

Mayıs ayı sonlarında Muğla'nın Bodrum ilçesindeki Eskiçeşme Mahallesi Poyraz Sokak’ta yaklaşık 1 dönüm arazi üzerine yapılacak villaların temel kazısında Roma döneminden kalma villa kalıntısı ve mozaikler bulunmuş ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Tayfun Selçuk başkanlığında arkeolog ekibi kazı çalışmalarına başlamıştı.  İlk bulunan kalıntıların 2’nci yüzyılda yaşayan ünlü zengin balıkçı Phainos’un villasına ait olabileceği tahmin edilmişti.

5 aydır süren arkeoloji kazılarında inşaat için yapılan sondaj kazısında antik döneme ait bir balıkçı evi ve mezarı bulundu.

AA muhabirinin aktardığı bilgilere göre, Eskiçeşme Mahallesinde yapılacak bir inşaat çalışması öncesinde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğüne iletilen sondaj kazısı talebi doğrultusunda, bölgede gerçekleşen kazı çalışmasında, yaklaşık bir dönümlük alanda arkeolog, antropolog ve restoratörler eşliğinde 5 ay süren çalışmalar sırasında Halikarnassos Antik Kent Limanı'na yakın konumda en eski balıkçı evi ve mezarı da bulundu.

Mozaik tabanlı iki mekan, mezarlar, kanallar ve kuyular keşfedildi

Çalışmalarda, birbirine bitişik mozaik tabanlı iki mekan ile bu mekanlarla bağlantılı yerler, mezarlar, kanallar ve kuyular da gün yüzüne çıkartıldı.

Taban mozaiklerinden birinde, merkezinde bulunan ve etrafı büyük bir çerçeve kuşağıyla sınırlandırılmış panonun ortasında sandal, kürek çeken sandalcı ve oltasıyla balık avlayan balıkçı, palmiyeler, kuşlar, bitki motifleri, köpek ve kuş figürleri bulundu.

13 mezar ve bir urne kabı bulundu

Mozaikli tabanın kenar bordürlerinde ise yunus, kılıç, çipura ve buna benzer balık türleri motifleri olduğu tespit edildi. Mozaik tabanlı mekanların yanında ise insanlık tarihinde en eski gömü biçiminde gömülmüş sağ tarafına yatmış bir iskelet ile ayak ucunda bir hayvana ait kemiklere rastlandı. İskelet çevresinde disk şeklinde balık ağı ağırlıkları, ağ iğnesi, mermer iskandiller olduğu da görüldü.

Çalışmalar sırasında ayrıca, alanda birbiriyle bağlantılı mekanlar ile çevresinde 13 mezar ve bir urne (ölünün küllerinin yer aldığı kap) tespit edildi. Pişmiş toprak tezgah, ağ ağırlıkları, kandiller, unguentariumlar (Hellenistik dönemde, orta kısmında bir şişkinlik bulunan, pişmiş topraktan yapılmış antik bir kap tipi) ile Knidos ve Kos amphoralarına ait parçalar, kurşun parçalar da uzmanlarca gün yüzüne çıkarıldı.

Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu sergileme projesi bekleniyor

MÖ 2. yüzyıldan MS 3. yüzyıla kadar yoğun olarak kullanıldığı tahmin edilen alanın, Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun vereceği karara göre sergileme projesinin hayata geçirilmesi için çalışma yapılacağı kaydedildi.

Arazinin sahiplerinden 71 yaşındaki Hasan Poyraz, buradaki çok sayıda mandalina, portakal ve incir ağacının neredeyse yarım asırlık olduğunu belirtti. Poyraz, "Burası benim çocukluğumdan bu yana bahçeydi. Bu şekilde eserlerin çıkacağını tahmin etmiyorduk. Bu tür eserler daha çok Halikarnas Mozolesi civarında çıkıyordu. Demek ki buralarda da varmış." diye konuştu.

Ali Ballı - AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar