Arkeolog Merve Kaçmış intiharına dair Teftiş Kurulu raporu

Arkeolog Merve Kaçmış intiharına dair Teftiş Kurulu raporu

Arkeolog Merve Kaçmış'ın intiharının arka planında müzede 2017 yılından bu yana yaşanan ve görmezden gelinen bazı olayların yattığı iddia ediliyor.

Merve Kaçmış’a, ‘müzedeki eksik envanteri üzerine alması için mobbing’ yaptığı iddia edilen ve başlatılan soruşturma kapsamında açığa alınan Müze Müdürü E.Ö.’nün bu göreve getirilmesinde bazı kayırmaların yaşandığı da bu iddialar arasında. E.Ö.’nün önce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne müdür yardımcısı olarak atandığı, ardından önceki müdür Ahmet Denizhanoğulları’nın görevden uzaklaştırılarak E.Ö.’nün vekaleten bu göreve atandığı belirtiliyor.

Göreve başlar başlamaz, personele mobbing uyguladığı ileri sürülen ve bu konuda Müzeler Genel Müdürlüğü’ne hakkında çok sayıda şikâyette bulunulan E.Ö., müze çalışanları M.K. ve H.K. tarafından açılan davalarda da cezalar almış. Ancak Batman Müze Müdürü Tenzile Uysal’ın Gaziantep Müzesi’ne atanması ile pasifize edilmesine rağmen E.Ö.’nün “müze müdürlüğü vekilliği” bir türlü sona erdirilmemiş. İddialara göre E.Ö. bu dönemde yerel idare tarafından kollanmış ve çeşitli gerekçelerle hakkında yapılan şikayetler için hiçbir işlem yapılmamış. Ayrıca E.Ö.nün, ‘yöneticilik yapacak vasıfları olmadığı’na dair İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne üstleri tarafından yazılan yazılara da bir cevap verilmemiş.

Müzede soygun iddiları

Öte yandan müzeye yakın kaynaklar, genç arkeolog Merve Kaçmış’ı, ‘baskı nedeniyle’ intihara götürdüğü iddia edilen müzedeki soygun iddialarının 2017 yılında başladığını ifade ediyor. Başka illere sürgüne gönderilen bazı personeller bu konuya ilişkin bilgilerini dönemin teftiş kurulu başkanına bildirmiş ancak, bu bildirimler için bir işlem yapılıp yapılmadığı bilinmiyor.

Teftiş Kurulu Başkanı İzzet Güven'in rapurunda neler var

Merve Kaçmış’ın intiharının ardından bir rapor kaleme alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı İzzet Güven, mobbing, zimmet ve eksik envanter iddialarına dikkat çekerek, “Merve Kaçmış; poliste yer alan bilgi ve arkasında bıraktığı notta kendisine tutanaksız eser verildiğini, oyun oynandığını, Teknik Hizmet Personeli K.K.’nın ‘depoları imzalaman lazım’ dediğini, arkeolog A.B.’ye bu durumu söylediğini ve onun da depoların kapalı olduğunu belirterek kendisine paranoyak muamelesi yaptığını söylemiş. Müze Müdiresi E.Ö. hakkında da personele mobbing uyguladığına dair Müzeler Genel Müdürlüğü’ne verilmiş dilekçeler ve pek çok şifahi şikayet olmuş. Müzeler Müdürlüğü olayın yerinde incelenmesini istemiş” diyor.

Murat Güreş - www.gazeteduvar.com.tr

Teftiş Kurulu Başkanı Güven’in talebi doğrultusuna, Müze Müdiresi E.Ö., K.K. ve A.B. açığa alınmıştı.


Benzer Haberler & Reklamlar