Antik Mısır kedi mumyasının içindekiler arkeologları şaşırttı

Antik Mısır kedi mumyasının içindekiler arkeologları şaşırttı

Fransa'da Rennes Güzel Sanatlar Müzesi'nde korunan 2.500 yıllık kedi mumyası, modern cihazlar sayesinde hiç açılmadan görüntülendi ve içinde ne olduğu anlaşıldı.

Fransız bilim insanları 2500 yıllık antik Mısır kedi mumyasının içinde neler olduğunu öğrenmeyi başardı.

Le Figaro gazetesinin Fransız Ulusal Arkeoloji Araştırmaları Merkezi’ne (National Institute for Preventive Archaeological Research) dayandırdığı haberine göre, Fransız bilim insanları Mısır’da bulunan 2500 yıllık kedi mumyasını açmadan, içinde ne olduğunu görüntülendi.

Mumya, ilk önce veterinerde kontrol edildi. Ardından artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak röntgeni çekildi.

Son olarak bu modelleme dizisi dış kabuğun ve mumya içeriğinin 3D baskısının alınmasıyla bitirildi. Musee des Beaux-Arts'ta sergilenen bu neredeyse eşsiz ve şeffaf model, görünmeyen unsurları ortaya çıkardı.

Mumyanın içinde üç kuyruk ve beş arka ayak tespit edildi

İncelemenin sonucunda mumya ‘şeffaf’ hale getirilebildi ve içinde bir kedi iskeletinin olmadığı anlaşıldı.

Yarı saydam mumyanın içi, uzmanlar tarafından incelendiğinde birden fazla kedi uzvu olduğu fark edildi.

Mumyanın içinde üç kuyruk ve beş arka ayak tespit edildi. Asıl şaşırtıcı yön ise mumyanın içinde kafatası yerine kumaştan bir top olmasıydı.

Arkeolog Theophane Nicolas, “Bir kedi görmeyi umuyorduk ama birkaç tane olması beklenmedik bir şeydi. Üç kuyruk ve beş arka ayak sayıldı. Bir diğer sürpriz ise kafatası olması gereken kısmın örgü bir topla değiştirilmiş olmasıydı" açıklamasında bulundu.

Theophane Nicolas, “Yine de aynı mumya içindeki birden fazla hayvanın bulunması çok da istisnai bir durum değil. Yüzlerce hayvan mumyası var ancak bunlardan pek azı tam olarak anlaşılabildi. Hayvan mumyalarını yapmanın sayısız yolu olduğunu düşünüyoruz" diye de ekledi.

Müzenin ziyaretçileri artık özel bir gözlük yardımıyla mumyanın içindekileri görebilecek

Teknoloji tarafından incelenebilir kılınan bu mumyayı görmek isteyen ziyaretçiler, özel gözlüklerle gözlemlemek için Güzel Sanatlar Müzesi'ne koştu. Nicolas Theophane, "Bu cihazlar, birçok ziyaretçiyi cezbediyor" dedi. Mumyalardan elde edilen bilgilerin, anlaşılamayan hayvan mumyalarını anlamaya da yardım olabileceği düşünülüyor.


Benzer Haberler & Reklamlar