Antalya'da tarihi eser kaçakçılığından yakalanan Belçikalı çift 'taş topluyorduk' dedi!

Antalya'da tarihi eser kaçakçılığından yakalanan Belçikalı çift 'taş topluyorduk' dedi!

Antalya'da tatil yaparken "evlerindeki akvaryuma koymak için taş topladıklarını" savunan Belçikalı çift, tarihi eser kaçakçılığı şüphesiyle gözaltına alındı. Antalya Arkeoloji Müzesi uzmanlarında incelenen taşların tarihi eser olmadığı rapor edilirse, Kim ve Warre çifti ülkelerine dönebilecek. Birinin üzerinde çiçek deseni olan taşlar hakkında verilen tedbiri karar hakkında BBC sitesi başta olmak üzere Türk medyasının "3 parça taş yüzünden" ifadesi kullanması dikkat çekti.

Belçika'nın Anvers (Antwerp) kentinden tatil için Antalya'ya giden çift, evlerindeki akvaryuma koymak için topladıklarını iddia ettikleri, tarihi eser niteliği taşıma ihtimali bulunan taşlar nedeniyle gözaltına alınarak, taşların akibeti belirlenene kadar yurt dışına çıkmaları yasaklandı. Tarihi eser kaçakçılığı şüphesiyle gözaltına alınan Belçikalı çift, arkeolojik inceleme sonuçlanıncaya kadar Antalya'dan ayrılamayacak.

BBC'nin Türkçe haber servisinden Yusuf Özkan'ın haberine göre; Kim ve Warre adlı çift, cuma günü tatillerini tamamlayarak ülkelerine dönmek için Antalya Havalimanı'na gitti. Kendilerine ait tek valizi kontrol cihazına bırakıp arama noktasından geçti. Bu sırada güvenlik görevlileri, valizde bir sorun olduğunu belirterek çifti ayrı bir köşeye aldı. Görevliler, valizdeki tarihi eser niteliği taşıma ihtimali bulunan üç taş parçasını çıkararak polise haber verdi. Belçika uçağına binmelerine izin verilmeyen Kim ve Warre adlı çift, havaalanında gözaltına alındı. Tarihi eser kaçakçılığı şüphesiyle mahkemeye çıkarılan Belçikalı çift, pazar günü yurt dışına çıkış yasağı koşuluyla serbest bırakıldı.

Taşlar Antalya Müzesi uzmanları tarafından incelenene kadar Belçikalı çiftin Türkiye'den ayrılmasına izin verilmeyecek. Bilet rezervasyonuna göre valizin sahibi görünen Kim adlı Belçikalı kadın, her pazartesi karakola giderek imza verecek.

Yaşadıkları aynı bölgeden bir kişinin daha 2014 yılında aynı gerekçeyle Türkiye'den 8 hafta ayrılmasına izin verilmediğini öğrenen Belçikalı çift, Antalya'da bir daire kiraladı.

"Taşlardan birinde çiçek deseni var ama her yerde bulunacak türden" savuması dikkat çekti

Taşların tarihi eser niteliği taşımadığını savunan Warre, bunları Manavgat ilçesine yaptıkları günübirlik gezi sırasında topladıklarını söyledi. Tatile gittikleri her yerden, evlerindeki akvaryuma koymak için taş topladıklarını belirten Warre, şunları anlattı: "Taşları boş bir arazide buldum. Biri el büyüklüğünde ve kum rengindeydi. Üzerine birisi bir çiçek deseni oymuştu. Diğer ikisi üçgen şeklindeydi, kumsalda düzinelercesini bulabileceğiniz türden. Kesinlikle bir tapınağın sütunu falan değildi. Evde akvaryumuma koymak için onları yanıma aldım."

Kim adlı Belçikalı kadın da "Parmak izi vermek zorunda kaldım, sabıka kaydı için fotoğraf çektiler ve sanki bir suçluymuşum gibi kelepçeli insanların arasında polis minibüsüne bindirdiler." dedi.

Çiftin akıbetini Arkeoloji uzmanlarının kararı belirleyecek

Mahkeme, Belçikalı çiftle ilgili kararı, müze yetkililerinin taşlar üzerindeki incelemesini tamamlamasının ardından açıklayacak. Taşların, tarihi eser olmadığının belirlenmesi durumunda, Kim ve Warre'nin yurt dışına çıkış yasağı kaldırılacak. Bu incelemenin ne zaman tamamlanacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

Medyanın kullandığı dil Kültürel Miras bilinci açısından "insaf" dedirtti

Birinin üzerinde çiçek deseni olan taşlar hakkında verilen tedbiri karar BBC sitesi başta olmak üzere Türk medyasının "3 parça taş yüzünden" ifadesi kullanması dikkat çekti.

Bir yandan yurtdışına kaçırılan eserlerin iadesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi Başkanı Zeynep Boz başta olmak üzere devlet yetkilileri, bir yandan imza kampanyaları ile sivil toplum örgütleri takdire şayan mücadele verirken Türkiye'nin takipçisi yüksek medya organlarının editörlerinin bu dili kullanaması ve yöneticilerinin onları uyarmaması Kültürel Miras bilinci açısından endişe verici bulundu.

arkeolojikhaber.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar