Antalya nekropolünü turizme kazandırma projesi sürüyor

2008 yılında inşaat sırasında ortaya çıkan antik mezar üzerine arkeoloji kazıları yapılan Antalya kent merkezindeki Doğu Garajı Nekropol Alanı Projesinde çalışmalar devam ediyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, alanı dış etkenlerden koruyacak üst yapıyı taşıyan çelik konstrüksiyonun montajı tamamlandı.

Yürüyüş yolu, yapının alt kısmı için tasarlanan cam yürüyüş yolu ile korkuluk imalatlarına başlandı. Ayrıca yürüyüş yollarının bulunacağı kısımdaki kaldırım düzenlemeleri ile zemindeki tüm duvar imalatları tamamlanarak, sıva ve kaplama işlemine geçildi.

Teşhir, canlandırma ve bilgilendirme unsurlarının yer alacağı nekropol alanı, tamamlanmasının ardından süreli ve yıl boyu devam eden sergilere ev sahipliği yapacak.

Antalya Nekropolü

Antalya'nın merkez Muratpaşa ilçesi Çaybaşı Mahallesi sınırlarında yer alan ve "Doğu Garajı" olarak anılan bölgede, 2008'de yapılan inşaat çalışması sırasında antik mezarlara rastlanmış, genişletilen arkeolojik kazılarda alanın antik bir nekropol (mezarlık) olduğu anlaşılmıştı.

Kağan Burak Özkaya - AA


Benzer Haberler & Reklamlar