Almanya, Olmek heykellerini Meksika’ya iade etti

Almanya, Olmek heykellerini Meksika’ya iade etti

Almanya'daki Olmek heykelleri, Meksika’ya geri götürülmek üzere Meksika büyükelçisine teslim edildi.

Tarihi eserler, Güney Almanya’daki Kosta Rika Sanat Koleksiyoncusu Leonardo Patterson’un eline geçmişti. Meksika, eserlerin Meksika’nın doğusunda yer alan Olmek arkeolojik yerleşmesinden yasadışı yollarla çıkarıldığını iddia ediyordu.

2015 yılında mahkeme kararıyla eserlerin Meksika’ya ait olduğu kararı alındı ve geçtiğimiz günlerde eserlerin Meksika büyükelçisine teslim edilmesine karar verildi.

Heykeller 2008 yılında Münih’te Patterson tarafından el konulduktan sonra Bavyera Arkeoloji Koleksiyonu tarafından koruma altına alındı

Heykeller, yıllardır uluslararası sanat eserleri toplayan 1000’den fazla Aztek, Maya ve Olmek eserinin yer aldığı bir koleksiyonun parçası olarak kaldı.

Patterson 1997 yılında koleksiyonunu Kuzey İspanya’da sergilediğinde, uzmanlar bazı eserlerin sahte olduğunu ileri sürdü ve ardından soruşturma başladı.

Patterson’un koleksiyonu 2008 yılına kadar İspanya’da bir depoda bekletildi.

Bu sırada İspanya Patterson’un bu eserler üzerinde hak sahibi olmaması gerektiğini söyleyerek eserlerin ait oldukları ülkeye geri gönderilmesi gerektiğini belirtti ve 2008 yılında yüzlerce eser Peru’ya gönderildi. Ancak Patterson koleksiyondan geri kalan eserleri Münih’e geri taşıdı

Patterson koleksiyonunu yasal yollar ile birkaç farklı koleksiyoncudan aldığını iddia etti. Sonuç olarak Meksika bu eserlerin sahibi olduklarını savundular. Patterson’un temyiz başvurusu devam etse de mahkeme 1970’lerde gerçekleştiği için bu olay ile ilgili Patterson’a ev hapsi cezası verdi. Eserler ise Meksika’ya geri götürülmek üzere Meksika büyükelçisine teslim edildi.

www.bbc.com (Aktuel arkeoloji)


Benzer Haberler & Reklamlar