Aizanoi'deki Roma Barajı'nda restorasyon çalışmaları sürüyor

Aizanoi'deki Roma Barajı'nda restorasyon çalışmaları sürüyor

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nde geçmişte Roma yerleşimini su baskınlarına karşı koruyan ve sulama amaçlı kullanılan 2 bin yıllık barajın kalıntılarının restorasyonuna başlandı.

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti'nin arkeoloji kazıları başkanı Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, alanın yaklaşık 4 kilometre güneyinde yer alan barajın 2 bin yıl önce inşa edildiğin ve kalıntılarının günümüze kadar korunduğunu belirterek "İnsanoğlunun günümüzden yaklaşık 5 bin yıl öncesinde barajlar inşa etmeye başladığını biliyoruz. Anadolu'ya bakacak olursak Hitit ve Urartu uygarlıklarında da barajlar var. Roma İmparatorluğu döneminden günümüze ulaşabilmiş Anadolu'da 5 baraj yapısı söz konusu. Bunlardan en iyi korunmuş örneklerden biri de Aizanoi'de yer alıyor." dedi.

Yakınındaki kireç taşı ocaklarından getirilen büyük taş bloklarla inşa edilen Antik barajın restorasyon çalışmalarına başlandığını  belirten Coşkun, "Bu sezon yaptığımız çalışmalar kapsamında Aizanoi'nin baraj yapısının rölövesini (Bir yapının bütün boyutlarını ölçerek plan, kesit ve görünüşünü yeniden çıkarma) tamamladık. Artık restitüsyon (yeniden tasarımlama) ve restorasyon projelerine yönelik çalışmalara geçeceğiz. Bunları da tamamlamamızın ardından bu baraj yapısının, baraj setinin acil bir şekilde restorasyon görmesi gerekiyor. Barajın ilk inşasından sonra zaman zaman onarım gördüğünü de söyleyebilirim. Baraj seti üstünde yaptığımız incelemeler geçmişte bu barajın en az 4-5 kez tamirat gördüğünü gösteriyor."

Prof. Dr. Coşkun, Aizanoi'deki "antik baraj"ın günümüzdekine benzer amaçlı kullanıldığı bilgisini verdi.

Bu baraj setinin hem antik kenti sel baskınlarından koruduğunu hem de sulama sistemine hizmet ettiğini bildiren Coşkun, şunları kaydetti: "Su çok fazla geldiğinde baraj setinin arkasında bir göl oluşuyordu. Baraj setinin yaklaşık orta kısmında kemerli bir savağı var ve bu savaktan sürekli bir su akışı da söz konusu ayrıca büyük ihtimalle baraj setinin her iki yanından kente giden kanalların olduğunu da düşünüyoruz. Nitekim tam bu noktalardan birinde mermer bir su kanalı bloku tespit ettik."

Coşkun, restorasyon tamamlandığında antik kente gelen turistlerin barajı da ziyaret etmelerinin sağlanması için çalışmalar yapılacağını sözlerine ekledi.


Benzer Haberler & Reklamlar