Ahlat'taki Selçuklu mezarlığında restorasyon sürüyor

Ahlat'taki Selçuklu mezarlığında restorasyon sürüyor

Açık hava müzesi niteliğindeki mezarlıkta, tarihi mezar taşların üzerindeki yazıların okunması ve temizlenmesi çalışmaları devam ediyor.

Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) dünya mirası geçici listesinde yer alan tarihi Selçuklu Meydan Mezarlığında 2017 yılı kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları başladı.

Boyları 4,5 metreye varan, üzerindeki yazı ve şekillerle her biri sanat eseri özelliği taşıyan mezar taşlarındaki çalışmalar, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan başkanlığında yürütülüyor.

Karahan, yaptığı açıklamada, bu yıl yoğun olarak tahrip olmuş mezar taşları üzerinde çalışacaklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle resmi olarak restorasyon, konservasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarına başladıklarını ifade eden Karahan, şöyle konuştu:

"Bu yıl tahrip olan taşlara yoğunlaşacağız. Ancak genel olarak mezarlığın tamamı üzerinde çalışmalarımızı yürüteceğiz. Eğik olan taşların bir çoğunu düzelttik. Şu anda yere yıkılmış 125 mezar taşı var. Bunları ödenek ve zamanımız elverdiği sürede ayağa kaldırmaya çalışacağız. Yine mezarlık alanında projelendirme ve çizim çalışmalarımız var. Taşların üzerindeki yazıların okunması ve temizlik çalışmaları devam ediyor. Mezarlık açık hava müzesi niteliğinde. Bu sebeple her türlü önemi gösteriyoruz."

 Oktay Bayar - AA


Benzer Haberler & Reklamlar