Ağırlıkların Epigrafisi Çalıştayı 16 Aralık'ta Pera Müzesi'nde başlıyor

Ağırlıkların Epigrafisi Çalıştayı 16 Aralık'ta Pera Müzesi'nde başlıyor

Pera Müzesi'nde 16-17 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek Ağırlıkların Epigrafisi Çalıştayına arkeoloji, sanat tarihi ve eskiçağ tarihi öğrencileri ücretsiz katılabilecek. Çalıştay için son başvuru tarihi 28 Kasım 2022 olarak açıklandı.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 16-17 Aralık tarihleri arasında, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu kapsamında, lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik seminer ve atölye programlarından oluşan Ağırlıkların Epigrafisi başlıklı çalıştay düzenleyecek.

____________________________________

Ağırlıkların Epigrafisi Çalıştayı Takvimi

Başvuru dönemi: 1 Kasım – 28 Kasım 2022 
Kabul alanların duyurulması: 1 Aralık 2022
Çalıştay tarihleri: 16 –17 Aralık 2022 

_____________________________________

Çalıştay, Marmara Üniversitesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hüseyin Sami Öztürk ve Pera Müzesi Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu Sorumlusu Yavuz Selim Güler’in yürütücülüğünde, Pera Müzesi’nde yüz yüze gerçekleşecek. İki gün sürecek çalıştayın ilk gününde epigrafi bilimi hakkında seminerler verilirken, ikinci günde Anadolu ağırlıkları epigrafisi, vaka çalışmaları ve atölyelerle incelenecek.

Seminerler; “Epigrafiye Giriş ve Yunan Epigrafisinin Kısa Tarihçesi”, “Yunancanın Kökeni ve Gelişimi”, “Yunan Paleografisi”, “Epigrafik Buluntular”, “Edisyon Kuralları” ve “Epigrafik Veri Tabanlarının Kullanımı”, “Yazıt Türleri”, “Ağırlık ve Ölçü Sanatı” başlıklarında gerçekleşirken, atölye çalışmaları; “Ağırlıklar”, “Müzecilik ve Epigrafi”, “Sergi Tasarımı” ve “Epigrafi, Epigrafik Buluntuları Yayını Hazırlama” konularında pratik uygulamalardan oluşacak.

“Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu”, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın üç büyük koleksiyon alanından birisi. MÖ 2. binden günümüze, yaklaşık dört bin yıl boyunca Anadolu’da kullanılmış başlıca ağırlık ve ölçü aletlerini kapsayan koleksiyon, arazi ölçümünden her türlü alışverişe, mimarlıktan sarraflığa, denizcilikten eczacılığa kadar çeşitli alanlarda kullanılan ağırlık ve ölçü aletlerini bünyesinde barındırıyor.

 Ağırlıkların Epigrafisi Çalıştayıına başvuru koşulları

Çalıştaya katılmak isteyen, üniversitelerin arkeoloji, sanat tarihi ve eskiçağ tarihi programlarında öğrenim gören lisans ve lisansüstü öğrencileri, 28 Kasım Pazartesi gününe kadar info@peramuzesi.org.tr e-posta adresine “Ağırlıkların Epigrafisi Çalıştayı_Ad-Soyad” başlığı ile tek sayfalık özgeçmiş ve 100 kelimeyi geçmeyecek niyet mektuplarını ileterek başvurabilecekler. Başvuruların değerlendirilmesinin ardından çalıştaya katılacak 10 kişi belirlenecek.

Detaylı bilgi için: https://www.peramuzesi.org.tr/images/detayli-bilgi-agirliklarin-tr.pdf


Benzer Haberler & Reklamlar