Adıyaman'ın Besni ilçesinde bir çiftçi 15 milyon yıllık balık fosili buldu

Adıyaman'ın Besni ilçesinde bir çiftçi 15 milyon yıllık balık fosili buldu

Besni'de bir çiftçi yürüyüş yaptığı sırada üzerinde balık kılçığı fark edilen kaya parçası buldu. Çiftçi duyarlılık sergileyerek bulduğu kaya parçasını müze yetkililerine teslim etti. Müze uzmanları yaptıkları incelemeler sonucu bulunan taşta 15 milyon balık fosili olduğunu tespit ettiler.

Adıyaman'ın Besni ilçesi Oluklu köyünde yaşayan çiftçi, kırsal alanda yürüyüş yaparken bulduğu farklı yapıdaki taşı, Adıyaman Müze Müdürlüğüne teslim etti.

Adıyaman Müze Müdürlüğü ekipleri, ilk incelemede, bunun Orta Miyosen Dönemi'ne ait balık fosili olduğunu belirledi. Miyosen devir, jeolojik zamanda 23.03 ile 5.3 milyon yıl önce arasında yer alan jeolojik devirdir. Bilimsel literatürde bu devir 3 parça altında incelenir. Bunlar: Erken Miyosen, Orta Miyosen ve Geç Miyosen'dir.

Fosil yaklaşık 15 milyon yıllık

Adıyaman Müzs Müdürü Mehmet Alkan, yaptığı açıklamada, balık fosilinin genelde göl ve akarsu çökertilerinin oluştuğu yerlerde görüldüğünü belirtti.

Alkan, "Kayaç üzerindeki balık fosili yaklaşık 8 santimetre uzunluğunda, kılcal damarları ve yüzgeçleri belirgin vaziyette görülüyor. Bu fosil, yaklaşık 15 milyon yıl öncesine tarihlenmektedir. Çok önemli bir fosil olarak karşımıza çıkıyor. Daha sonraki dönemlerde teşhirde sergilenmek üzere ziyaretçilerin beğenisine sunulacaktır." ifadelerini kullandı.

AA


Benzer Haberler & Reklamlar