Abacılar Camii sütunları devşirme sütunlara bindirilmiş

Abacılar Camii sütunları devşirme sütunlara bindirilmiş

Isparta Yalvaç Abacılar Camiinin restorasyonu başladı. Restorasyon sırasında caminin ahşap sütunlarının devşirme sütunlar üzerine oturtulduğu ve toprak altında kalan bölümlerinin de korumak için katranla sıvandığı anlaşıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Antalya-Isparta-Burdur Bölge Müdürü Hüseyin Çoşar, sosyal medya hesabından paylaştığı resim ve yaptığı açıklamalarla, tarihi caminin restorasyonu aşamasındaki ilk bulguları paylaştı.

Yapılan açıklamaya ve resimlere göre, tarihi caminin ahşap sütunlarının, antik çağ binalarından devşirilmiş sütunlar üzerine oturtulduğu dikkat çekiyor.

Caminin ahşap sütun ve direklerinin toprakaltında kalan kısımları korunmak amacıyla katranla kaplanmış.

Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Çoşar; "Isparta Yalvaç Abacılar Camiinin özgününe uygun şekilde restorasyonuna başladık. Camiinin mihrabına raspa yapınca, kubbeli minareli camii motifi ortaya çıktı. Ahşap sütunları taşıyan devşirme taşlar ortaya çıktı. Toprak altında kalan ahşap direklerin dayanıklılığını arttırmak için katran sürülmüş. İşe yaramış görünüyor" açıklamasında bulundu.

Antik çağlardan bu yana pek çok binanın yakınlarda bulunan daha eski binalardan temin edilen devşirme malzemelerle yapıldığı biliniyor.

arkeolojikhaber.com


Benzer Haberler & Reklamlar