534 yıllık Davut Paşa Camisinin restorasyonu tamamlandı

534 yıllık Davut Paşa Camisinin restorasyonu tamamlandı

Restorasyonu yaklaşık 4 yıl süren Fatih'teki Davut Paşa Camisi, Ramazan ayının ilk cumasında ibadete açıldı.

İstanbul'un Fatih ilçesinde 534 yıllık geçmişe sahip Davut Paşa Camisi'nin restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Caminin açılış töreni Kur'an-ı Kerim okunarak başlatıldı.

 İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, restorasyon için 5 milyon 134 bin lira harcama yapıldığını söyledi.

Sarı, "Camiye daha önce de restorasyon yapıldı ama en kapsamlı restorasyonu 4 yıl gibi bir sürede yaptık. Bu restorasyon sırasında içeride güçlendirmeler yapıldı, kurşunlar yenilendi, minarenin şerefesi değişti, dış temizlikler yapıldı. İklimlendirme sistemi kuruldu. Çevre düzenlemesi yapıldı ve kadınlar tuvaleti eklenerek restorasyon bitirilmiş oldu. 36. Vakıflar Haftası'nda, ramazan ayının ilk cuma günü ibadete açılmış oldu." dedi.

İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, eski eserlerin restore edilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Çamlı, "Şehir gürültüsü içerisinde ecdadın yaptığı bu eserler bir huzur adası. Bu eserleri, bu medeniyetimizin birer mührü mesafesindeki eserleri ayağı kaldıran vakıflarımıza, belediyelerimize teşekkür ediyoruz. Bu anlayışa sahip siyasi anlayışa da teşekkür ediyoruz. Medeniyet eserlerinin ahıra çevrilmesinden, depolara çevrilmesinden, asker alım merkezleri yapılmasından şimdi asli hürriyetine döndürülmüş bu medeniyet eserlerimiz buralarda." diye konuştu.

Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, ilçede çok sayıda benzer eser olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Fatih, medeniyet açısından açık hava müzesi adeta. Eserlerimizin birçoğu son 20 yılda ihya edildi, ayağa kaldırıldı, eski ihtişamlı günlerine çevrildi. Buradaki her bir eser, her bir cami fethin de sembolüdür. Onun için bunların ayağı kalkması çok önemli."

Konuşmaların ardından cami dualarla ibadete açıldı.


Benzer Haberler & Reklamlar