44 santimetre boyundaki 65 milyon yıllık dev salyangoz fosiline ilgi yoğun

44 santimetre boyundaki 65 milyon yıllık dev salyangoz fosiline ilgi yoğun

Adıyaman Müzesi sergi salonunda ziyaretçilerin büyük ilgisini çeke 65 milyon yıllık dev salyangoz fosili ziyaretçileri şaşırtıyor. Günümüzde ortalama 7-8 santim uzunluğunda olan salyangozların atası

2008 yılında Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi Haydarlı bölgesinde bulunan 44 santim boyutundaki 65 milyon yıllık dev salyangoz fosili büyük ilgi görüyor.

İHA'nın haberine göre mermer zemin üzerinde fosilleşen salyangoz, sergi salonunda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Günümüzde ortalama 7-8 santim uzunluğunda olan salyangozların atalarının boyutunun 65 milyon yıl önce yaklaşık 44 santim olduğu gözler önüne serildi.

Adıyaman Müzesi'nde ayrıca 45 milyon yıllık tek hücreli canlı mercimek fosili de sergileniyor. Sergilenen bu jeolojik fosiller, sergilenen diğer arkeolojik eserler kadar ilgi görüyor.

Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, Adıyaman’ın tarihi zenginliklerin içerisinde olduğuna dikkat çekerek, “Kommagene Kralı 1. Antiachos bu toprakları tanımlarken, ‘Ata hükümranlığından devraldığım bu toprakları tüm tanrıların ebedi yurdu yaptım’ diyor. Dolayısıyla Adıyaman’ın üzerinde bulunduğu toprakları tanrıların yurdu olarak Pagan döneminde adlandırmışlar. Yani baktığınız zaman Adıyaman hakikaten bir tarihsel zenginlik içerisinde adeta yüzüyor. İşte bu salyangoz fosili Adıyaman’ın Gölbaşı İlçesinin Haydarlı bölgesinde ortaya çıktı. Bu salyangozun boyutlarına baktığımız zaman da bu gün dünyada bu boyutta salyangoz bulma şansımız yok. Sergilenen fosil 44 santime ve 37 santim büyüklüğünde bir salyangoz olarak karşımıza çıkıyor. Yani bu da şunu gösteriyor; demek ki en azından 65 milyon yıl önce salyangozların boyutlarının bu devasa olduklarını çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz” dedi.

Ziyaretçiler ise, müzeyi gezerken 65 milyon yıllık salyangoz fosilinin ilgi çektiğini dile getirdi.

İHA


Benzer Haberler & Reklamlar