Arkeoloji Fotoğraf Galerileri

Egenin terk edilen köyleri kapılarını turistlere açıyor

Ege'nin terk edilen köyleri kapılarını turistlere açıyor

İzmir Karaburun Yarımadası, Yeşil ve mavinin tüm tonlarını aksetttiren koyları ile yazın misafirlerini ağırlarken, ökış ve ilkbaharda da yürüyüş ve doğa sporları yapan ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor. Sazak köyü, Çukurköy, Tepeköy ile nüfusları…

Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde yer alan, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Kaunos Antik Kenti'ne erişebilmek için tur tekneleri ile yaklaşık 10 dakika yolculuk yapan ziyaretçiler, ağaçlarla kaplı yolda 15 dakika kadar…

Fastaki Hassan Kulesi

Fas'taki Hassan Kulesi

Muvahhid Sultanı Yacoub el Mansour tarafından İslam dünyasının en yüksek minaresi olma iddiasıyla 1195 yılında inşa ettirilmeye başlanan proje, Mansour'un 1199 yılında ölümüyle yarım kalmış.

Nevşehirdeki dünyanın en büyük yeraltı şehri

Nevşehir'deki dünyanın en büyük yeraltı şehri

Nevşehir'de, üç yıl önce kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında bulunan ve 600 bin metrekarelik alanıyla dünyanın en büyüğü olma özelliği taşıdığı belirtilen yer altı şehrinin, 110 bin metrekarelik kısmının, bu yıl yaz aylarında yerli ve yabancı…

Ummu Kays şehri

Ummu Kays şehri

Ürdün'ün kuzeyindeki İrbid ilinde yer alan tarihi Ummu Kays şehri, içinde barındırdığı tarihi güzelliklerle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor.

Arykanda Antik Kenti (Ary-ka-wanda)

Arykanda Antik Kenti (Ary-ka-wanda)

Antalya'da Finike'nin sınırları içerisinde yer alan Arykanda Antik Kenti'nin ismi Likya dilinde "Ary-ka-wanda", "yüksek kayalığın yanındaki yer" anlamına geliyor.

Likyanın başkenti Xanthos Antik Kenti

Likya'nın başkenti Xanthos Antik Kenti

Likya uygarlığına başkentlik yapmış Xanthos Antik Kenti, Muğla ile Antalya sınırında, Fethiye ilçesine bağlı Kınık köyü hudutları içerisinde yer alıyor.

Giresun Adası arkeoloji kazıları

Giresun Adası arkeoloji kazıları

Doğu Karadeniz'in üzerinde insan yaşayabilen tek adası Giresun Adası'nda 2011'den itibaren aralıklarla gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda efsanelerle ilgili bulgulara ulaşılması hedefleniyor.