Fas Haberleri

Fas, 6 milyon dolarlık kilise resmini İtalyaya iade etti

Fas, 6 milyon dolarlık kilise resmini İtalya'ya iade etti

2014 yılında çalındıktan sonra Fas'ta tarihi eser hırsızlarına yönelik operasyonda yakalanan yaklaşık 6 milyon dolar değerindeki yağlı boya tablo, Faslı sanat tacirlerinin dikkati sonucu yakalanırken, eseri çalan biri İtalyan vatandaşı, 4 kişi…

300 Bin yıllık Homo Sapiens nasıl besleniyordu?

300 Bin yıllık Homo Sapiens nasıl besleniyordu?

Fas'taki arkeoloji kazılarında bulunan ve insanın bilinen tarihini 105 Bin yıl geriye çeken Homo Sapiens fosili nasıl besleniyordu? Paleoantropolog Teresa Steele, arkeolojik hayvan kalıntılarına göre bu soruya cevap aradı.

Fasta 300 bin yıllık Homo Sapiens iskeleti bulundu

Fas'ta 300 bin yıllık Homo Sapiens iskeleti bulundu

Homo Spiens'in tarihi değişti. İnsanlığın tarihi 105 bin yıl daha geriye çekildi. En eski insan kalıntıları Fas'ın Cebel İhud köyünde keşfedildi. Fas’ta bulunan 300 bin yıllık fosilin, insan iskeleti kalıntısı olduğu…

Son Afrika dinozorunun fosili bulundu

Son Afrika dinozoru'nun fosili bulundu

Fas'ın kuzeyindeki fosfat madeninde 66 milyon yıl önce nesli tükenen Afrika'da yaşayan son dinozor türünün çene kemiği ortaya çıktı.

Dünyanın hafızası: Karaviyyin Kütüphanesi

Dünyanın hafızası: Karaviyyin Kütüphanesi

Fas'ta 1349 yılında inşa edilen "Karaviyyin Kütüphanesi", İslam ve Arap dünyasında kullanımda olan en eski kütüphanelerinden biri olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Herkülün Afrikadan Avrupaya açtığı pencere

Herkül'ün Afrika'dan Avrupa'ya açtığı pencere

İspanya'ya sadece 14 kilometrelik mesafede yer alan Fas'ın Avrupa'ya en yakın kenti Tanca'daki Herkül Mağarası adeta Afrika'nın Avrupa'ya açılan bir penceresi vazifesi görüyor.

Fas Zagora Müzesi

Fas Zagora Müzesi

Fas'ın çölle kaplı Zagora kentinde yer alan Dera vadisindeki Zagora Müzesi, vahalardaki günlük yaşamı anlatıyor.