Sözlük

Hanuka Bayramı nedir?

Hanuka Bayramı nedir?

Hanuka veya Işıklar Bayramı, MÖ 200 yılında Kudüs'ün (Yeruşalim) Yahudiler tarafından geri alınmasının şerefine kutlanan Yahudi bayramıdır.

Serender nedir?

Serender nedir?

Serender; içinde tahıl saklanan ve evin yakınında, bahçe ya da avlunun bir köşesinde konumlanan iki katlı bir depo yapısıdır.

Berlin Duvarı

Berlin Duvarı

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra doğu ve batı olarak bölünen Almanya’da Berlin kentini ikiye bölen ve 20. yüzyılda "Soğuk Savaş'ın" sembolü olan Berlin Duvarı 31 yıl önce 9 Kasım'da yıkıldı.

Mevlid Kandili geleneği nedir?

Mevlid Kandili geleneği nedir?

Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla hicri takvime göre rebiülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlid Kandili, İslam toplumlarında peygamber sevgisinin kültürel hayata yansıması olarak asırlardır kutlanıyor.

Doğal Miras nedir?

Doğal Miras nedir?

UNESCO- Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu- tarafından yayınlanan DÜNYA KÜLTÜREL VE DOĞAL MİRASININ KORUNMASINA DAİR SÖZLEŞME'ye göre Doğal Miras'ın tanımı;

Neolitik Dönem nedir?

Neolitik Dönem nedir?

Cilalı taş Dönemi olarak bildiğimiz, bilim dünyasının Neolitik Dönem olarak tanımladığı süreç insanoğlunun avcılık ve toplayıcılığa dayalı gezginci bir yaşamdan, besin üretime dayalı yerleşik yaşama geçtiği, kültür tarihinin en önemli aşamalarından…