Yönetmen Emre Şahin, Rise of Empires: Ottoman dizisini anlattı

Yönetmen Emre Şahin, Rise of Empires: Ottoman dizisini anlattı

Ocak ayında Netflix'te altı bölüm halinde yayınlanan dizinin yönetmeni Emre Şahin, senaryo yazarlığı, yönetmenlik alanında kendini geliştirmiş insan gücüne ihtiyacın giderek arttığını belirtti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından alt_lab’te düzenlenen etkinliğe katılan yönetmen Emre Şahin, Rise of Empires: Ottoman dizisinin çekim sürecini ve Amerika’dan Türkiye’ye uzanan sinema yolculuğunu katılımcılarla paylaştı.

Senaryosu Prof. Celal Şengör ve Dr. Emrah Safa Gürkan danışmanlığında hazırlanan, kadrosunda Cem Yiğit Üzümoğlu, Tuba Büyüküstün, Birkan Sokullu, Selim Bayraktar gibi  sanatçıların bulunduğu dizinin yönetmeni Emre Şahin, serinin devamında farklı imparatorluk hikayelerinin düşünüldüğünü belirterek, Osmanlı İmparatorluğu’nun hikayesinin devam etmesini istediğini söyledi.

Bu alanda kariyer yapmak isteyen gençlere tavsiyelerde bulunan Şahin, “Amazon, HBO, Netflix gibi dijital yayın kanallarının artışıyla birlikte ülkemizde de sektörde büyük bir talep oluştu. Bu nedenle senaryo yazarlığı, yönetmenlik alanında kendini geliştirmiş insan gücüne olan ihtiyaç giderek artıyor ve bunun yetişen yeni nesil için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.


Özeleştiri yapabilmenin önemini vurgulayan Şahin “Projenizi, fikrinizi tüm detaylarıyla dikkatlice düşünerek geliştirmeli ve son haline getirmelisiniz. Uzun, çok çalışmayı ve sabırlı olmayı gerektiren bir süreç. Önemli olan bizi biz yapan lokal hikayeleri ortaya çıkararak bu hikayeleri belli standartlarda uluslararası, evrensel dilde aktarabilmektir” dedi. Şahin, “Pratik olması açısından uyarlamayı tercih edebilirsiniz. Genelde uyarlamalarda daha hızlı bir süreç işler. Yeni bir hikaye için insanları ikna etmek biraz daha zorlu olabiliyor” tavsiyesinde bulundu.


Benzer Haberler & Reklamlar