Yesemek Açık Hava Müzesi UNESCO yolunda

Yesemek Açık Hava Müzesi UNESCO yolunda

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi KUDEB ve ilgili kuruluşlardan 30 kişinin katıldığı bir ekip, Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi'nin UNESCO Dünya Mirası Listesine girebilmesi için çalışmalara başladı.

GAZİANTEP: Gaziantep'in İslahiye ilçesinde bulunan ve Birleşmiş Milletler Eğitil Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi'nin kalıcı listeye girebilmesi için alan yönetimi çalışması başlatıldı.

İslahiye Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine girmeye hak kazanan Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi'nin asıl listedeki yerini alabilmesi için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) ve çeşitli kuruluşlardan 30 kişilik ekip oluşturuldu.

Ekip, Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi'nde alan yönetimi çalışmalarına başladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, UNESCO'nun belirlediği kriterlerin yerine getirilmesi amacıyla çalışma başlatıldığını belirterek, bu amaçla müze alanında inceleme yapıldığını kaydetti.

Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi'nde yüz dönümlük alanda 300'den fazla bazalt heykel bulunuyor.

AA Zekeriye Şimşek 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar