Van'a Urartu müzesi kuruluyor

Van'a Urartu müzesi kuruluyor

Van'da yapımı devam eden dünyanın en büyük Urartu Müzesi, inşasının tamamlanmasıyla 5 bin tarihi eserin sergilenmesine imkan sağlayacak

VAN: Van depreminde hasar gören müzenin ardından yapımına başlanan "Urartu Müzesi", Urartu medeniyetine ait binlerce tarihi eserin gözler önüne serilmesine imkan sunacak.

Kentte yaşanan depremden sonra Kalkınma Bakanlığı tarafından "Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı" kapsamında 2012 yılında yapımına başlanan müze inşaatında sona gelindi.

13 bini kapalı 50 bin metrekare alan üzerinde kurulan ve dünyanın en büyük Urartu Müzesi olma özelliği taşıyan müzenin inşası için bugüne kadar 15 milyon 235 bin lira harcandı.

5 bin tarihi eserin sergileneceği müzede, temmuz ayında yapılacak teşhir tanzim ihalesinin ardından başlatılacak ince işinin bitirilmesiyle müzenin ziyaretçilere açılması planlanıyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, yaptığı açıklamada, Kalkınma Bakanlığı fonuyla inşa edilen müzenin dünyanın en büyük Urartu Müzesi olduğunu belirterek, müzede Urartu tarihini canlandıracaklarını söyledi.

Van Kalesi müzenin camlarına yansıyor

2 bin 500 yıl önce Van'da yaşayan Urartuların Van'ı başkent ilan ettiklerini anımsatan Aktuğ, Van'da bir Urartu Müzesi olması gerektiğini anlattı.

Van Kalesi'nin karşısında kurulan Urartu Müzesini tamamlamaya çalıştıklarını kaydeden Aktuğ, şöyle konuştu:

"Müze, 13 bini kapalı olmak üzere, 50 bin metrekare alan üzerine kuruldu. Müzemizde çevre düzenlemesi çalışmaları tamamlandı. Daha önce iki kez teşhir tanzim ihalesi yapıldı ama katılım sağlanamadı. Temmuzda üçüncü kez açık ihalesi yapılacak. Bu kez muhakkak katılım olacaktır. Müzemizin dış yapısını tamamen camla kapladık. Müzenin karşısında bulunan Van Kalesi'nin o görkemli görüntüsünü müzenin ön kısmında sergilemeye çalıştık."

Müzenin depremden bu yana ziyarete kapalı oluşu nedeniyle Van'a gelen yerli ve yabancıların müzeyi gezme imkanı bulamadığını belirten Aktuğ, Urartu Müzesi'nin turizm konusunda Van'a büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

Aktuğ, "Kalemizi ziyaret eden herkes müzeyi de ziyaret ettikten sonra oradan ayrılacak. Bunun yanında acente ve tur firmaları mutlaka yeni müzeyi de turları içerisine alacaklardır. O tarihi, 5 bin eserle canlandırarak insanlarımıza izlettirmiş olacağız. Van'a gelerek Urartu Müzesi'ni gören insanlar, Urartu tarihini birebir yaşamış olacak. Yine müzede çocuklar için arkeopark mevcut. Çocuklarımızın da tarihlerini bilmeleri ve o dönemi birebir yaşamaları açısından arkeopark büyük önem taşıyor." ifadelerini kullandı.


AA  Mesut Varol 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar