Ulucak Höyüğünde tılsım olarak kullanıldığı düşünülen 5 heykelcik bulundu

Ulucak Höyüğünde tılsım olarak kullanıldığı düşünülen 5 heykelcik bulundu

İzmir'deki Ulucak Höyüğü'ndeki arkeoloji kazılarında bu yıl ağustos ayında bulunan ve 'İzmir Venüsü" olarak nitelendirilen heykelcik de dahil 5 kil figürün parçası bulundu. Kazı başkanı Prof. Dr. Özlem Çevik, yaklaşık 8 bin yıllık heykellerin tapınım amaçlı vdeiğil daha ziyade tılsım amaçlı kullanıldığını düşündüklerini belirtti.

İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki Ulucak Höyüğü kazılarının 2022 sezonu sona erdi.

Kazı Başkanı ve Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Çevik, kazıların bu yılki bölümünde, ağustosta tüm halde bulunan heykelciğin de aralarında olduğu 7 bin 800 ila 8 bin yıl önceye tarihlenen, boyları 5-6 santimetre 5 kil heykelcik bulduklarını belirten Çevik, şunları kaydetti:

"Tek bir tüm örnek hariç baş veya eksik parça halinde bulunan figürinler evler, avlular ve sokaklar gibi günlük faaliyet alanlarında ele geçti. Tüm durumda ele geçen örnek Ulucak Höyük'teki Neolitik Dönem yerleşiminde bulunan üçüncü tüm durumdaki figürin olsa da figürinleri genellikle kafa, bacak ve gövde parçaları olarak kırık halde buluyoruz. Az sayıda erkek veya cinsiyeti belirtilmemiş insan figürini ele geçse de insan figürinleri ağırlıklı olarak kadın figürinlerinden oluşuyor."

Figürünlerin 8 bin yıl öncenin insanları tarafından, bütünlüğü korunması gereken kutsal nesneler olarak görülmediğini düşündüklerini belirten Çevik, bunların doğum, ölüm gibi önemli günlerde veya evlerin inşasında ya da hasat zamanlarında bereket getirmesi için kullanıldığını, sonra da kırılabildiğini tahmin ettiklerini aktardı.

Çevik, "Günümüzde kurşun dökmek, nazar boncuğu taşımak gibi olumsuz etkilerden korunmak için yapılanlara benzer şekilde olumsuzlukları uzaklaştırmak için kullanılmış olabileceklerini söyleyebiliriz." ifadesini kullandı.

 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar