Tevrat görünümlü sahte eserlere dair 8 maddelik bir senaryo

Tevrat görünümlü sahte eserlere dair 8 maddelik bir senaryo

Şalom yazarı Riva Hayim Kazan'a göre sahte tarihi eserlerin pazarlanması için emniyet güçlerinin operasyonları bir pazarlama aracı olarak kullanılıyor olabilir hatta sahte tarihi eserleri pazarlayanlar 'reklam' için kendilerini ihbar ediyor dahi olabilirler. İşte tevrat görünümlü sahte tarihi eserlere dair ilginç bir analiz:

Operasyonlarda birbiri ardına tevrat görünümlü, İbranice yazılar, Yahudilikle ilgili kutsal sembol ve metinler içeren tarihi eser görünümlü tarihi eserler ele geçiriliyor.

Peki nereden çıkıyor bu eserler, eserleri satmak isteyenleri kim ihbar ediyor.

Şalom yazarı Riva Hayim Kazan konuya dair ilginç bir yorum kaleme aldı:

Şalom gazetesi yazarı Riva Hayim 'in 20 Şubat tarihli "Türkiye’de sıradan bir haber başlığı: Tarihi Tevrat operasyonla ele geçirildi!" başlıklı yazısı: 

İlginç bir şekilde Türkiye, binlerce yıllık, altın yazma olduğu iddia edilen Tevratlarıyla dünya rekoru kırıyor. Kazmasını tarih fışkıran Anadolu toprağına vuran, milyonlarca liralık tarihi Tevrat’a denk gelmekte. Kimi zaman ceylan, kimi zaman balina derisi üzerine yazılmış(?), binlerce yıllık, milyonlarca lira değerinde olduğu iddia edilen ve basının heyecanla haberleştirdiği, bu Tevratların ortak bir özelliği daha var; o da hepsinin sahte olması. Hahambaşılık, operasyonla ele geçirilen eserlere, “Bu sahtedir, hatta bu Tevrat da değil, kardeş bu ne Allah aşkına!” görüşünü iletse de kimse ikna olmuş değil. Türk medyamız, gayet iddialı bir şekilde ana haber bültenlerinde, çok değerli olduğu iddia edilen bu Tevratları haberleştirerek reklamını yapmakta. Her şeyi geçtim biri de durup düşünmüyor ki, “Yahu Tevrat 10 sayfa değildi galiba, bu işte bir gariplik var!”

İlginçtir ki şu anda Türkiye’deki ‘binlerce yıllık olduğu iddia edilen’ Tevratlar dünyadaki Yahudi nüfusunu geçti. Haliyle arz ve talepte bir dengesizlik var. Peki, gerçekte ne oluyor? Medyamız kullanılıyor mu? Nereden fırtladı bu Tevrat operasyonları? Buyurun size Çiftlik Bank senaryosunu geçen, Türkiye’de tarihi Tevrat operasyonlarının güldüren adım adım arka yüzü.

1- İLK ADIM: DOLANDIRICILAR SAHTE ESERİ ÜRETİR

Tevrat özelinden gidersek, tarihi eser kaçakçısı görünümlü dolandırıcılarımız, Tevrat’ın tüm sayfalarını yazmaya üşendiğinden, genellikle 10-20 sayfalık bölümünü kaleme alır. İmla hataları, eksik sayfalar çok dert değil çünkü memlekette İbranice bilen de Tevrat okuyan da yok. Bu sebeple, dolandırıcıların içi rahat, bir şey sallanır. Yaptıkları işin binlerce yılık olduğunu iddia edeceklerinden, bilumum hayvan derisi (tercihen ceylan) üzerine çiziktirilir ve altın yazmalı görüntüsü verilir. Kimi ise hızını alamayıp, Tevrat’ı bir de taşlarla süsler.

2- İŞÇİLİĞE GÖRE SAHTE ESERE SAHTE DE BİR DEĞER BİÇİLİR

Değer biçmede atış serbest! Yaptığı işe 7,5 milyon Euro değer biçeni var. Şimdi tek gerekli olan şey, tüm Türkiye’de haber olacak bir reklamla, kurban alıcılara ulaşmak.

3- SAHTE ESERLERİN REKLAMI İÇİN, DOLANDIRICILAR TARİHİ ESER KAÇAKÇISI OLARAK KENDİLERİNİ İHBAR EDER

Jandarma veya polis, devletin tarihini kaçırarak satmaya çalışan bu kişileri, başarılı bir şekilde yakalar.

4- OPERASYON HABERLEŞTİRİLİR VE MEDYADA SAHTE ESERLERİN REKLAMI BAŞLAR

Binlerce yıllık ve milyonlarca dolar değerinde Tevratların yakalandığını duyan medya, hiç sorgulamadan gerçek eserler yakalanmış gibi operasyonu haberleştirir. Hatta kimi bu olayı ana haber bültenlerine kadar taşır. Bu sırada dolandırıcılarımız prime time’da ürünlerinin ücretsiz tanıtımının yapılmasından gayet mutludur. Medya farkında olmadan dolandırıcılığın tanıtımına alet olur.

5- ESERLER İNCELENİR, SAHTE ÇIKAR

Gerek hahambaşılık gerek bu eserlerin incelenmesiyle yetkili merciler, inceleme sonrası “bunlar sahtedir” görüşünü yayınlarlar.

6- TEVRATLARIN MİLYONLARCA DOLAR DEĞERİNDE OLDUĞU İDDİASINI PAYLAŞAN HABER KANALLARI ESERLERİN SAHTE OLDUĞUNU HABERLEŞTİRMEZ

Haberciler için eserlerin sahte çıkması, eserlerin ele geçirilmesi kadar heyecan verici bir durum değildir. Bu sebeple medyamız, eserlerin sahte çıktığına dair bilgiyi çoğu zaman vermez. Bu da dolandırıcılar için kritik değere sahip bir durumdur.

7- ESERLER SAHTE ÇIKINCA, TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞINDAN YAKALANAN ZANLILAR SERBEST BIRAKILIR

Eserler sahte çıkınca, ortada bir tarihi eser olmadığı için, tarihi eser kaçakçılığı suçu da olmaz. Ortada iddia edilen bir suç olmadığı için, operasyonla yakalanan kişiler mecburen serbest bırakılır. Kimi ise sahte eseri beraberine götürür.

8- SAHTE TARİHİ TEVRATLAR TEKRAR PİYASADA!

Bu sefer dolandırıcıların elinde eserlerin milyon dolarlık ve gerçek olduğunu destekleyecek kaynakları vardır:Haber kanalları ve gazetelerin haberleri. Böylelikle sahte eserlerin satışı için her şey hazırdır.

Buyurun operasyon haberlerinde yakalanan objeleri gerçek sanıp, dolandırıcıların biçtiği fiyatları haberleştiren medyamızdan kesitler.

Adana’da 30 milyon değerinde, 2000 yıllık Tevrat’ı satmak isterken yakalandılar. İstanbul’da 600 yıllık Tevrat’ı 5 milyon dolara satmak isteyen Suriye uyruklu bir kişiyi yakaladı. Ayvalık ilçesinde 1500 yıllık olduğu tahmin edilen Tevrat, ele geçirildi. Muğla’da Altın yazmalı Tevrat yakalandı! 7.5 milyon Euro… Konya’nın Ereğli ilçesinde bir otomobilde yapılan aramada, tarihi eser niteliğinde olduğu değerlendirilen el yazması Tevrat bulundu. İstanbul’da balina derisine işli 600 yıllık, 5 milyon TL’lik Tevrat’ı satmak isterken yakalandı. 8 milyon liraya satacakları altın varaklı zümrüt, yakut süslemeli iki Tevrat yakalandı. Balıkesir’de 2.5 milyon dolar değerinde altın yaldızlı Tevrat ele geçirildi. İzmir’de İbranice altın yaldızlı Tevrat ele geçirildi. Uşak’ta İbranice el yazması 6 Tevrat yakalandı. Adana’da 1900 yıllık Tevrat yakalandı. Aydın’da polis ekipleri tarafından yapılan operasyonda 400 yıllık Tevrat’ı evinde bulunduran kişi gözaltına alındı.

Kaynak: Şalom


Benzer Haberler & Reklamlar