Sümela Manastırı için UNESCO listesi çalışmaları

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Sümela Manastırı'nın gelecek yıllarda UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne alınmasına yönelik çalışma başlatmak istediklerini bildirdi.

Zorluoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un, video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıya katıldığını belirtti.

Sümela Manastırı ve Altındere Vadisi'ndeki çalışmalara değinen Zorluoğlu, oradaki en büyük sorunlardan birinin trafik olduğuna işaret etti.

Bölgede bulunan geniş alanları otopark olarak düzenlediklerini ifade eden Zorluoğlu, hem büyük otobüsler hem de küçük araçlar için park alanları oluşturduklarını kaydetti.

Zorluoğlu, paralel bir yol alternatifleri olduğunu belirterek, "Dolayısıyla burada tek yön uygulama yapacak bir duruma geliyoruz. Aşağıda araçlar park edecek. Biz de Büyükşehir olarak ziyaretçilerimizi kendi araçlarımızla yukarı çıkarmayı planlıyoruz. Yine Büyükşehir olarak sosyal tesislerin de yapımına başladık." ifadelerini kullandı.

Sümela Manastırı'nın UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne alınması yönündeki düşüncelerini de Bakan Ersoy'a ilettiğini vurgulayan Zorluoğlu, "Sümela Manastırı'nın önümüzdeki yıllarda UNESCO kalıcı listeye alınmasına yönelik bir çalışma başlatmak istiyoruz. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın tecrübesine ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu.

 


AA Meltem Yılmaz Karakurum


Benzer Haberler & Reklamlar