Somut Olmayan Kültürel Miras Çalıştayı 2. kez gerçekleşti

Somut Olmayan Kültürel Miras Çalıştayı 2. kez gerçekleşti

İlki 2016 yılında gerçekleştirilen 2. Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Çalıştayında, kültürel mirasın Türkiye'deki durumu uzmanlar tarafından değerlendirdi. Çalıuştay bildirileri ve etkinlikleri kitaplaştırılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamaya göre, İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü tarafından 4-5 Nisan'da düzenlenen çalıştayda, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Başkan Vekilleri Prof. Dr. Muhtar Kutlu ve Prof. Dr. Metin Ekici, Komite Üyeleri Prof. Dr. Ali Duymaz, Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel, Doç. Dr. Gülin Öğüt Eker ve Uzman Solmaz Karabaşa, somut olmayan kültürel mirasın Türkiye'deki durumu ve sürdürülebilir kalkınma açısından önemi hakkında bilgiler sundu.

Çalıştayın ikinci gününde ise farklı mesleklerden uzmanlar, sanatçılar, kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla, 20'şer kişilik grup çalışmaları yapıldı. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi temsilcilerinin moderatörlük yaptığı oturumlarda; "Medya ve Farkındalık", "Eğitim ve Aktarım" ile "Müzecilik ve Katılım" konuları ele alındı. Bu alandaki sorunlar tespit edildi ve çözüm önerileri geliştirildi.

Çalıştayın ikinci gününde ise; farklı mesleklerden uzmanlar, sanatçılar, kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla, 20’şer kişilik grup çalışmaları yapıldı. UNESCO SOKÜM İhtisas Komitesi temsilcilerinin moderatörlük yaptığı oturumlarda; Medya ve Farkındalık, Eğitim ve Aktarım ile Müzecilik ve Katılım konuları ele alındı. Bu alandaki sorunlar tespit edildi ve çözüm önerileri geliştirildi.

Çalıştayda; 2015 yılında “Yaşayan İnsan Hazinesi” seçilen Osman Efendioğlu’nun Ahmet Çakar ile birlikte sunduğu “Atma Türkü” performansı büyük beğeni topladı. Yine 2015 yılında “Yaşayan İnsan Hazinesi” unvanını alan İsmail Nar da oğlu Kamber Nar ile birlikte sunduğu “Âşık Dinletisi”yle programa renk kattı.

Etkinlik kapsamında düzenlenen sergide ise, minyatür sanatçısı ve öğreticisi Nilgün Gencer ile katı sanatçısı ve öğreticisi Dürdane Ünver’in eserlerinden oluşan bir seçkiye yer verildi.

Sergide ayrıca, tespih ustası Lokman Karadağ’ın eserlerinden örnekler ve İTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Öğr. Üyesi Gülsün Tanyeli’nin yıllar içerisinde Türkiye ve çeşitli ülkelerden derleyerek oluşturduğu topaç koleksiyonu da sunuldu. Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği serginin açılışında, sanatçılar eserleri hakkında bilgi verdi.

"2. Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Çalıştayı"nda sunulan bildiriler, grup çalışmalarının sonuçları ve sergide yer alan eserler, kitap haline getirilerek kamuoyu ile paylaşılacak.

UNESCO, somut olmayan kültürel mirası, toplulukların ve bireylerin, kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ve kültürel mekanlar olarak tanımlıyor.

İsmail Özdemir- AA


Benzer Haberler & Reklamlar