Şanlıurfa Çarmelik Kervansarayı'nda restore ediliyor

Şanlıurfa Çarmelik Kervansarayı'nda restore ediliyor

Şanlıurfa'nın tarihi yapılarını tekrar gün yüzüne çıkartmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Çarmelik Kervansarayı'ndaki caminin restorasyon çalışmaları devam ediyor.

ŞANILURFA: Şehir merkezinde kale eteği ve Kızılkoyun projeleri, köprüler, kapalı çarşıdaki tarihi hanlarda yaptığı restore uygulamaları ile dünyanın en eski yerleşim yeri olarak bilinen Şanlıurfa'yı turizmde hak ettiği yere ulaştırmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, Evliye Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde bahsettiği tarihi Çarmelik Kervansarayı'ndaki camiyi de özüne uygun yaşatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bozova ilçesine bağlı Büyükhan Mahallesi'nde yer alan ve tarihi 17. yüzyıla kadar dayanan Çarmelik Kervansarayı'nda önceki yıllarda da restore çalışmaları başlatılmış, ancak çalışmalar yeni bulguların elde edilmesi ve keşif artışına gidilmesi ile uzatılmıştı.

Kent merkezi ve ilçelerde sürdürülen restore çalışmaları kapsamında tarihi tekrar gün yüzüne çıkartan Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları vatandaşların takdirini topluyor.

Siverek evleri turizme kazandırılacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Siverek evlerini turizme kazandırmak için de restorasyon çalışmaları başlattı.

Siverek'in geleneksel evlerini temsil eden yapıtlarda yapılan çalışmaların ardından geleneksel evlerin Siverek Kültür Evlerine dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Bölgede sürdürülen çalışmaları takip eden Siverekliler, çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getirerek, belediye yetkililerine teşekkür etti.

AA Müslüm Etgü


Benzer Haberler & Reklamlar