Samsun'daki 121 yıllık Canik Gureba Hastanesi binası restore edilecek

Samsun'daki 121 yıllık Canik Gureba Hastanesi binası restore edilecek

Samsun Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İlkadım ilçesindeki 121 yıllık eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi binası ve bulunduğu alanda Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak Aile ve Yaşam Merkezi ile bölgede yeni bir dönüşüm yaşanacak.

 

Proje kapsamında, kadın eğitim merkezlerinin yanı sıra çocuklar ve gençler için de özel alanlar tasarlandı. Spor salonları, konferans ve sergi salonları ile müzik ve sanat atölyelerinin bulunduğu projede aynı zamanda bilim sınıfları, kütüphane, misafirhane ve bireysel çalışma alanları da yer alacak. Proje yeşile ve tarihe uyumlu konseptiyle dikkati çekecek.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, proje ihalesinin kısa süre içinde yapılacağını belirterek, "Torun, nine, dede anne ve babanın bir arada olacağı bir merkez. Hepsini kendine çekecek bir merkez. Türkiye'de bu konsepte inşa edilmiş bir merkez yok. Şu an biz inşa ediyoruz. İlkadım bölgesindeki bütün mahallelere hitap edecek. Kafesi, parkı, kursuyla her detay yer alıyor. Okul öncesi eğitim hizmetleri olacak. Kadınlarımızın hayatında değişikliğe neden olacak kurslar yer alacak." ifadelerini kullandı.

Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 

1902 yılında Canik Hamidiye Hastanesi ismiyle hizmete giren ve 1908'de adı Canik Gureba olarak değiştirilen hastane, 1924'de Samsun Millet Hastanesi ismini aldı, 1954'te Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına devredilerek Samsun Devlet Hastanesi oldu. 1970 yılında ise hastanenin taşınmasıyla bir süre boş kalan bina, Karadeniz Bölgesi Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Hastanenin adından 1980'de "Karadeniz Bölgesi" kaldırıldı ve bina Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi oldu. 2007 yılında bir hastanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan yangında büyük hasar gören tescilli tarihi bina, hastanenin yeni hizmet binasına taşınmasıyla atıl hale düştü.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular

Aile ve Yaşam Merkezi Canik Hamidiye Hastanesi restore Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Samsun
 


Benzer Haberler & Reklamlar