Prof. Dr. Vecihi Özkaya Körtik Tepe 'mucizeleri'ni anlatacak

Prof. Dr. Vecihi Özkaya Körtik Tepe 'mucizeleri'ni anlatacak

Tarım öncesi yerleşim alanı ve avcı toplayıcı insanların ürettiği estetik harikası sanat eserleri ile dikkat çeken Körtik Tepe'deki kurtarma kazısının başkanı Prof. Dr. Vecihi Özkaya, alanda ortaya çıkan sıradışı bulguları 17 Ocak'ta Ankara Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'ndeki konferansta anlatacak.

Diyarbakır'da kurtarma kazılarının sürdüğü önemli arkeoloji alanı Körtik Tepe; gerek tarım öncesi yerleşik yaşam, gerekse avcı toplayıcı sanatın antik dönem estetiğine taş çıkaran harikulade örnekleri ile dikkatleri üzerine çeken bir yer.  Körtik Tepe aynı zamanda çıkarılan tarihi eser sayısı ile de alanında bir rekora koşuyor. Alandaki kazılar Dicle Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Vecihi Özkaya başkanlığında sürdürülüyor.

Prof. Dr. Vecihi Özkaya Körtik Tepe mucizelerini 17 Ocak 2019 Perşembe günü  Ankara Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde gerçekleşecek konferansta anlatacak. 

Arkeologlar Derneği tarafından organize edilen "Körtik Tepe Avcı-Toplayıcı Gelenekte Yerleşik Düzen" başlıklı konferans saat 15.00'te başlayacak ve isteyen herkes tarafından ücretsiz izlenebilecek.

Dicle Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Vecihi Özkaya'nın Körtik Tepe Konferansı'nda alandaki son bulgularla ilgili bilgiler vermesi de bekleniyor.

Konferansla ilgili ayrıntılı biligilere http://arkeologlardernegi.org/7004/kortik-tepe-konferansi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

arkeolojikhaber.com


Benzer Haberler & Reklamlar