Perre'de 1800 yıl önce aynı sandık mezara konmuş 4 kişinin iskeleti bulundu

Perre'de 1800 yıl önce aynı sandık mezara konmuş 4 kişinin iskeleti bulundu

Adıyaman'daki Perre Antik Kenti arkeoloji kazılarında arkeologların açtığı 1800 yıllık sandık mezardan 4 iskelet birden çıktı.

Kommagene Krallığı'nın beş büyük kentinden, Adıyaman'daki Perre Antik Kenti'nde  2001 yılından beri aralıklarla süren arkeoloji kazılarında bu yıl mozaikli bir alanın yan kısmında tespit edilen mezardan 4 kişiye ait 1800 yıllık iskeletler çıktı.  İskeletler üzerinde yapılan ilk inceleme, mezardakilerin genç insanlar olduğunu gösteriyor. İskeletlerin yaşı ve cinsiyetlerini belirleme konusunda ayrıntılı laboratuvar incelemeleri bekleniyor.

Bu yıl 2. etap kazılarının 4'üncü gününde sanduka tipli mezar bulunduğunu belirten Adıyaman Müze Müdürü ve Perre Antik Kenti Kazı Başkanı Mehmet Alkan,"Kazı çalışmalarında bir kapak ile karşılaştık. Kapağı kaldırdığımızda 4 bireye ait insan iskeleti bulduk. Bu iskeletlerin günümüzden 1800 yıl öncesine ait olduğunu düşünmekteyiz." dedi.

İl Özel İdaresi ile Türk Tarih Kurumu desteği ile kazıların devam ettiğini anlatan Alkan, "Burada yaklaşık 6 açmada 30 işçi ile çalışmalarımız sürüyor. 3 aylık çalışmalarımızın sonucunda çok ciddi bir alanın açılacağını göreceğiz." diye konuştu.

Alkan, çalışmalar sayesinde ziyaretçi sayısında artış yaşandığını belirterek, "Bu yıl ziyaretçi sayımız çok yüksek. Gelip burada kazı çalışmalarını canlı olarak gören ziyaretçilerimiz var. Geçen yıllarda 10 bin ziyaretçi varken bu yıl 23 bine yakın ziyaretçi geldiği görülmektedir." ifadelerini kullandı.

Orhan Pehlül - AA

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar