Olimpos Antik Kenti'nde kazı çalışmaları devam ediyor

Olimpos Antik Kenti'nde kazı çalışmaları devam ediyor

Kumluca'ya bağlı Yazır Mahallesinde bulunan Olimpos Antik Kenti'nde kazı çalışmaları devam ediyor.

ANTALYA: Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Olimpos Antik Kentini ziyaret ederek çalışmalar hakkında kazı başkanı Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yelda Olcay Uçkan’dan bilgi aldı.

Bu yılki kazı çalışmalarını antik kentte bulunan piskoposluk sarayı ve çevresiyle, geçmiş yıllarda yapılan çalışma alanlarındaki yapıların onarımı olarak planladıklarını ifade eden Uçkan, şu ana kadar çalışmaların planlandığı gibi devam ettiğini söyledi.

Kazı çalışmalarına desteğinden dolayı Kumluca Belediye Başkanı Çetinkaya'ya teşekkür eden Uçkan, "Bu yılki kazı çalışmalarımıza bilim ekibi ve üniversite öğrencilerimizin yanı sıra işçilerimiz de katılıyor. Çalışmalarımız Kasım ayı sonunda sona erecek." dedi.

Belediye Başkanı Çetinkaya ise, Kumluca'nın antik kentler bakımından zengin bir bölge olduğunu, bunların öne çıkanlarından birinin de Olimpos Antik Kenti olduğunu söyledi.

Olimpos Antik Kenti kazılarını önemsediklerini ifade eden Çetinkaya, "Olimpos hem tarih, hem kültür, hem de turizm açısından ilçemizin önemli bir bölgesi. Burada yürütülen kazıları biz de en az kazı ekibi kadar heyecanla takip ediyoruz. Antik kentin ayağa kaldırılması, tarihi buluntuların gün yüzüne çıkartılması, ilçemizin tarih, kültür ve turizm değerinin arttıracaktır. Bundan dolayı kazı ekibinin yürüttükleri çalışmaları destekliyor ve kendilerine teşekkür ediyorum." diye konuştu.

AA Mehmet Çakmak


Benzer Haberler & Reklamlar