Malatya Radyo ve Gramofon Müzesi açılışa hazırlanıyor

Malatya Radyo ve Gramofon Müzesi açılışa hazırlanıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesince yaptırılan Radyo ve Gramofon Müzesi için yaklaşık bir yılda toplanan 700 radyo ve gramofonun ilk olarak bakımları yapıldı. Büyük çoğunluğu çalışır duruma getirilen ürünlerden en dikkati çeken ise 1895 yılında üretilen gramofon oldu.

Malatya'da kent mimarisine uygun inşa edilen 2 katlı kerpiç evde kurulan ve gelecek ay ziyarete açılması planlanan müzede, gelişen teknoloji ve küreselleşen dünya ekseninde çocuk ve gençlere sanat, kültür alanda nostaljik ve eğitici bilgiler sunulması hedefliyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, kentin büyükşehir olmasının ardından bu vizyona uygun çalışmalar ortaya koyduklarını belirtti.

Kent için 2014'ten beri kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yaptıklarını, fiziki anlamda birçok projeyi hayata geçirerek tamamladıklarını hatırlatan Polat, şehirlerin gelişiminin sadece fiziki yeterlilikle sağlanmayacağının da farkında olduklarını söyledi. Polat, kültürel ve sosyal gelişim noktasında da belediyenin öncülük yapması gerektiğini ve bu doğrultuda Malatya'yı müzeler şehri haline getirdiklerini aktararak şöyle devam etti:

"Fotoğraf Makinesi Müzemiz gerçekten gelenlerin hayran olduğu bir müze. Radyo ve Gramofon Müzesi de Malatya'mızın kültürel yapısına, dokusuna farklı bir anlam kazandıracak. Malatyalı hemşehrilerimizin bilgisine, birikimine destek verecek katkı sağlayacak bir müze pozisyonunda oldu burası."

123 yıllık süreç bir solukta ziyaret edilecek

Müzenin öğrenciler ve gençlerde büyük bir merak uyandıracağına inandığını anlatan Polat, müzenin orta ve ileri yaşlarda olanları ise geçmişe götüreceğini dile getirdi.

Polat, müzedeki ürünlerin en eskisinin 1895, en yenisinin ise 2018 yılına ait olduğunu aktararak "Yaklaşık 150 yıllık süreci içeren bir akışı görecek burada Malatyalı kardeşlerimiz. Ama sadece buralar Malatya için değil yakın bölgelerimiz için de önemli bir merkez. Bir sonraki aşamada da Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgemiz için de bir cazibe merkezi olacak. İç turizmin hareketlenmesinde buralar önemli kavşaklar olacak." diye konuştu.

Bir anlamda tarihi yaşamış oluyorsunuz

Gençliğinde radyonun kendisi için vazgeçilmezler arasında yer aldığını ve yabancı radyoların dil çalışmalarına katkı sunduğunu ifade eden Polat, şunları kaydetti:

"Yine çocukluğumda benim babamdan ilk istediğim radyonun aynısını burada görmek, tabii insanı geçmişe götürüyor. Bu bizim gördüklerimiz, bir de görmediklerimiz, bizden önce yaşanan bir serüven var. Buradaki radyo ve gramofonlarla bir anlamda tarihi yaşamış oluyorsunuz. Müzemizi kesinlikle bütün Malatyalı kardeşlerimizin görmesi gerekir. İlkokul, ortaokul ve liseli gençlerin gelip burada bu süreci görmeleri lazım."

 Emrah Gökmen- AA


Benzer Haberler & Reklamlar