Leiden Ulusal Eski Eserler Müzesi, kırık yazıtlı tarihi eser parçasını Türkiye'ye iade etti

Leiden Ulusal Eski Eserler Müzesi, kırık yazıtlı tarihi eser parçasını Türkiye'ye iade etti

Perge'den kaçırıldığı tahmin edilen ve Hollanda'nın Leiden kentindeki Ulusal Eski Eserler Müzesi deposunda tutulan üzerinde antik Yunanca 'UESE [B]' yazan tarihi eser parçası, Hollanda'da Türk yetkililerine teslim edildi.

 Hollanda'nın Leiden kentinde bir müzede bulunan Türkiye'ye ait tarihi antik kitabe parçası, Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal tarafından teslim alındı.

Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, adını vermek istemeyen bir koleksiyoncunun, Leiden Ulusal Eski Eserler Müzesi'ne Türkiye'ye ait olduğu düşünülen tarihi bir eseri teslim ettiğini söyledi.

Bu bilginin önce İstanbul'da yerleşik Hollanda Araştırma Enstitüsü (NIT) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Dairesine ulaştırıldığını aktaran Ünal, eserin incelendikten sonra Türkiye'den geldiğinin anlaşıldığını ifade etti.

Ünal, eserin köken bilgisinin yeterli olmaması nedeniyle müze yöneticilerinin eserin Türkiye'ye iadesi için gönüllü olduğunu belirterek, "Geçici olarak Leiden'deki Ulusal Eski Eserler Müzesi'nin deposunda tutulan antik taş parçasını Kültür ve Turizm Müşaviri Pınar Bilgen Ermiş ile müzede teslim aldık." diye konuştu.

'Eusebius' veya 'Eusebeia' isminin bir parçası olduğu tahmin ediliyor

Tarihi eserin mimari bir parça ya da bir mezar taşı olduğunun düşünüldüğünü ifade eden Ünal, "Tarihi eserin üstünde, 'UESE [B]' yazıyor. Bu harflerin 'Eusebius' veya 'Eusebeia' isimlerinin bir parçası olmasının mümkün olabileceği bildirildi. Müzenin küratörü de bu taşı milattan sonra 2. veya 3. yüzyıla tarihlendiriyor. Türkiye'de menşe yerinin Perge olduğu düşünülüyor." diye konuştu.

bdullah Aşıran - AA


Benzer Haberler & Reklamlar