Kırklareli Dupnisa mağarası ışıklandırıldı

Kırklareli Dupnisa mağarası ışıklandırıldı

Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyünde bulunan ve 16 türde yaklaşık 60 bin yarasanın yaşadığı Dupnisa Mağarası, çevresi ve ziyarete açık bölümünün ışıklandırılmasıyla daha etkileyici bir görünüme kavuştu.

KIRKLARELİ: Trakya'nın turizme açık tek mağarası olan Dupnisa'nın çevresi ve ziyarete açık bölümü ışıklandırıldı.

Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyünde bulunan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmaları doğrultusunda düzenlenerek 2003'te hizmete açılan Dupnisa Mağarası, 16 türde yaklaşık 60 bin yarasaya ev sahipliği yapıyor.

İkinci jeolojik zamana ait mermerler içinde, birbirine bağlı iki kat ve üç bölümünden oluşan mağara, ışıklandırma çalışmasıyla daha etkileyici bir görünüme kavuştu.

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Fikret Macit, yaptığı açıklamada, "yeraltı cenneti" olarak bilinen Dupnisa'nın yürüyüş parkurları ve ışıklandırmasıyla daha güzel bir görünüme sahip olduğunu söyledi.

Doğa harikası mağaranın, Kırklareli turizmi ve Istrancalar bölgesi için önemli olduğunu belirten Macit, mağara hakkında şu bilgileri verdi:

"Dupnisa, herkes tarafından görülüp gezilmeye değer özellikte bir mağara. 2 bin 720 metreden oluşan mağaranın, 450 metrelik bölümüm turizme açık. Diğer bölümüne ise sadece profesyonel mağaracılar girebiliyor. Trakya'nın turizme açılan tek mağarası olma özelliğini taşıyan, 16 türde yaklaşık 60 bin yarasanın bulunduğu Dupnisa Mağarası son yılların cazibe merkezi haline geldi. İl Özel İdaresince mağaranın çevresine yürüyüş parkurları yapıldı ve ışıklandırma sistemleri yenilendi. Mağara artık daha etkileyici."

Macit, mağaranın çok zengin bir eko sisteme sahip olduğunu vurguladı.

Yarasaların yaz döneminde depoladıkları besinlerle hayatlarını sürdürdüğünü aktaran Macit, "Yazın enerji depolayan yarasalar, kış uykusunda ürkütülmemeli. Çünkü, ürkerlerse stresten hayatlarını kaybediyorlar. Ayrıca, enerji harcadıkları için de güçsüz düşüp ölüyorlar. Dolayısıyla Dupnisa Mağarası'nı 15 Mayıs-15 Kasım'da ziyarete açıyoruz. Mağaramız ziyarete kısa süre önce açılmasına rağmen 30 bin ziyaretçiye ulaştık. Mağaranın ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor." şeklinde konuştu.

Hedef 150 bin turist
Macit, mağarayı bu yıl 150 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesini beklediklerini vurguladı.
Özellikle yabancı turist sayısında ciddi bir artış öngördüklerini dile getiren Macit, "Mağaranın ziyaretçilerinde bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Tur operatörleri, son dönemlerde turizm için Trakya Bölgesi'ne yönelmiş durumda. Biz de mağaramızda tüm tedbirlerimizi ve hazırlıklarımızı tamamladık. Hedefimiz bu yıl 150 bin yerli ve yabancı turisti misafir etmek." diye konuştu.


AA Özgün Tiran 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar