Kıbrıslı Amber hanım, İngilizlere inat eliyle diktiği Türk Bayrağı'nı müzeye bağışladı

Kıbrıslı Amber hanım, İngilizlere inat eliyle diktiği Türk Bayrağı'nı müzeye bağışladı

Kıbrıs'ta "Ya Taksim, Ya Ölüm" sloganının atıldığı yıllarda İngiliz yasağına meydan okumak için elde dikilen Türk bayrağı artık müzede. Kıbrıs'ta İngiliz işgalinin yaşandığı yılları yaşayan Amber İbrahimoğlu, vİngiliz sömürgesi döneminde elinde diktiği Türk bayrağını Dr. Fazıl Küçük Müzesi'ne hediye etti.

Kıbrıs Türkü Amber İbrahimoğlu, Kıbrıs'ta İngiliz sömürgesi yıllarında (1878-1960) bayrak kullanılmasının yasak olduğu dönemde elinde diktiği Türk bayrağını, Dr. Fazıl Küçük Müzesine hediye etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın katıldığı törende İbrahimoğlu, bayrağı Dr. Fazıl Küçük Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Küçük'e teslim etti.

Ersin Tatar: Kıbrıs Türk kadınının örnek bir çabasıdır bu bayrak

Cumhurbaşkanı Tatar, İngiliz sömürge döneminde Türk bayrağının asılmasının yasak olduğu günlerde İbrahimoğlu'nun el emeği, göz nuruyla diktiği bayrağı ne mutlu ki bugün müzeye teslim ettiğini belirtti.

Türklüğün ve bayrağın o yıllarda da her zaman korunduğuna işaret eden Tatar, "Dr. Fazıl Küçük, 'Biz Türkiyesiz bu topraklarda varlığımızı sürdüremeyiz' demişti. Bu bayrağın bugün buraya teslim edilmesi, çok büyük anlam taşıyor." diye konuştu.

Kıbrıslı Türklerin İngiliz sömürge döneminde bu topraklarda var olmak için gösterdiği çabalara vurgu yapan Tatar, "Kıbrıs Türk kadınının örnek bir çabasıdır bu bayrak." dedi.

Bugün ülkede barış, huzur ve güven içinde yaşanıyorsa bunun; şehitlerin, gazilerin ve kahramanca mücadeleyi sürdürenlerin sayesinde olduğunu söyleyen Tatar, Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük'e de rahmet diledi.

Mehmet Küçük: O zor günlerde Türklüğümüzü asla unutmadık

Dr. Fazıl Küçük Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Küçük de bayrağı teslim alırken yaptığı konuşmada, İbrahimoğlu'na hitaben "Sizlerin verdiği mücadele neticesinde bu topraklarda özgürce yaşıyoruz." ifadesini kullandı.

Bayrağın satın alınması veya dikilmesinin yasak olduğu günlerde dikilen bu bayrağın önemini vurgulayan Küçük, "O zor günlerde Türklüğümüzü asla unutmadık. Bu bayrağın yerinin burası olduğunu düşündüğünüz için teşekkür ederiz, sizlere minnettarız." diye konuştu.​​​​​​​


Benzer Haberler & Reklamlar