Kemaliye'nin geçmişi Etnografya Müzesinde yaşıyor

Kemaliye'nin geçmişi Etnografya Müzesinde yaşıyor

Erzincan’n Kemaliye'de ilçesindeki Etnografya Müzesi, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Kemaliye ilçe merkezindeki tarihi bina içerisinde bulunan Etnografya Müzesi’nde etnografik eşya ve folklorik kıyafetler sergileniyor.

Kemaliye ilçe merkezi ve Kemaliye köyü sakinlerinin yanı sıra gurbetteki Kemaliyeli vatandaşların bağışları ile toplanan tüm etnografik eşyalar, müze ziyaretçilerine Kemaliye’nin engin kültürü hakkında izlenimler bırakarak, geçmişi günümüze taşıyor.

Kemaliye Müzesinin bulunduğu tarihi binanın yapılış tarihi ise tam olarak bilinmiyor. Dış cephenin kesme büyük taşlardan yapılmış olması, binaya estetik ve cazibe kazandırıyor.

Fırat Nehrine bakan arka cephe ahşap malzemeyle yapılırken binanın pencereleri ve pencere kolları da özgün mimariyi yansıtan önemli kısımlar olarak göze çarpıyor.

Uzunca bir süre binanın alt katı Ceza ve Tutukevi olarak kullanıldı. 1999 yılında tamamını Kemaliyelilerin sağladığı maddi imkanlarla Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliği kanalıyla binada restorasyon yapıldı.

Binanın orta katının girişinde bulunan oda, sedirle kaplanarak, Kemaliye Kültür Turizm ve Folklor Derneği’ne fasıl ve folklor gösterileri için ayrıldı. Orta katın girişinden sonra bulunan büyük salon, ara holler, bir büyük ve üç küçük odadan oluşan bölümleri etnografik eşya ve folklorik kıyafetler sergileniyor.

Kemaliye Etnografya Müzesinde toplanan 600’e yakın tarihi eşya ve folklorik kıyafetler, bağışlayanların isimleriyle birlikte ışıklı camekanlar içerisinde, açıkta ve cansız mankenlerin üzerinde sergileniyor. İlçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği Kemaliye Etnografya Müzesi, ziyaretçilerini geçmişte yolculuğa çıkarıyor.

Kemaliye Etnografya Müze Sorumlusu Özlem Başdoğan, 1800'lü yıllarda Ermeni Kilisesi olarak yapılan müze binasının daha sonra üst katının Halı Fabrikası olarak kullanıldığını, alt katının ise hapishane olarak kullanıldığını kaydetti. 1999 yılında dönemin Kaymakamı Uğur Kolsuz tarafından müze haline getirilen bina içerisindeki eşyaların Kemaliye halkının evlerde kullanıldığı ve insanların gönül rızasıyla müzeye bağışladığı eşyalardan oluştuğunu söyledi.

Müzeyi ziyarete gelen Fatma Örnekci isimli konuk ise Kemaliye halkının buraya bağışladığı eşyalar sayesinde binanın tarih koktuğunu belirterek, müzeye olan hayranlığını dile getirdi.

İHA


Benzer Haberler & Reklamlar