İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin 2019 - 2020 programı belli oldu

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin 2019 - 2020 programı belli oldu

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin bu sene sergileyeceği gösterileri açıkladı. Yeni Yıl Konserleri, Atatürk’ü Anma , Gençlik Konseri, Cumhuriyet Konseri, Çanakkale Konseri’nin yanında Schubert’in Winterreise, Napoliten, Şarkılarda Kadın, Senfonik Konserler, İspanyol Güneşi, Verdi’nin Messa da Requiem’i, Fuaye ve Arkeoloji Konserleri de programda yer alıyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, atıklara ve çöp yığınlarında dikkar çekmek amacıyla “7. Kıta” dan yola çıkıp “Retrospektif - Geçmişe Yolculuk” teması ile şekillendirdiği yeni sezonda; geçmiş sezonlardan seçkileri, bazen aynı kadro ile bazen farklı solistler ile seyirci ile buluşturarak geçmişe yolculuğa çıkaracak.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi,Ludwig van Beethoven eserleriile yeni sezona merhaba diyor. Konser, 3 Ekim Perşembe ve 5 Ekim Cumartesi 2019 Saat: 20.00’de Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde.

Beethoven’ın bir senfonide insan sesini müzik aletleriyle aynı seviyede kullandığı ilk örnek IX. Senfoni ve yine Beethoven’ın piyano, koro ve orkestra için 1808 yılında bestelediği IX. Senfoni’nin müjdecisi olarak adlandırılan Choral Fantasy (Koral Fantezi ), programda yerini alıyor.

Konserin Orkestra şefliğini ZdravkoLazarov, koro şefliğini Volkan Akkoç üstleniyor. Piyanist Birsen Ulucan.

“9. Senfoni” ile solistler; Otilia İpek, Barbora Hitay, Hüseyin Likos ve Suat Arıkan olurken; “Koral Fantazi”de solistler Sevim Z. Ateş, Hale Soner, Özge Kalelioğlu, Ufuk Toker, Onur Turan ve Umut Tingür.

Geçtiğimiz sezonlarda prömiyer yapan ve seyirciden yoğun ilgi gören, seyircinin tekrar sahneye konulmasını merakla beklediği,  Süreyya Operası Retrospektif Sezonu sayılabilecek programda , J. Massenet’in “Don Quichotte” , C. Gounod'un “Faust” , G. Verdi’nin “Falstaff”, I. Stravinsky’nin “The Rake’s Progress”, G. Donizetti’nin “Don Pasquale”, S. Rahmaninov’un “Aleko” Operaları, M.Leigh’in “Mançalı Adam” Müzikali Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde sahnelenecek.

Ayrıca uzun yıllardır özlenen – Aspendos’da prömiyeri gerçekleştirilen - G. Bizet ’in Carmen Operası ,Zorlu PSM’de sahnelenecek. Ne zaman, nerede sahneleneceği bir sürpriz olan L. Weber’in müzikali. 30 sene sonra İstanbul’da: Evita !

Balede ise yine muhteşem başyapıtlar bizleri bekliyor. Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi ve Zorlu PSM’de seyircilerle buluşacak olan bale eserleri;

L. Minkus’un Don Kişot, S. Rahmaninov, U. Şilliler, M. Ravel’ in Bahar, Nox ve Bolero'dan oluşan Dans Trio’ su, P.I. Çaykovski’nin Uyuyan Güzel’i, S. Rahmaninov, Ç. Işıközlü ve M. Ravel’in Bahar, Judith ve Bolero eserlerinden oluşan Dans Üçgeni, A. Adnan Saygun’ un operamızın orkestra, koro ve solistlerimizle bale uygulaması şeklinde sahnelediği Yunus Emre Oratoryosu, Giuseppe Verdi’nin müziklerinden oluşan Üç Silahşor ve İstanbul’da ilk kez sahnelenecek C. Pugni müziği üzerine B. Hoinic’in Notre Dame’ın Kamburu. Gelenekselleşmiş “Mini Fest” sezon sonunda bale sezonunu kapatıyor.

İDOB’un Modern Dans Topluluğu İstanbul ise bu sene 10.sezonunu kutlayacak. 

Jizel, Elektronika, Şehir-Orman ve Güldestan gibi popüler eserleriyle birlikte, uzun yıllar koreografi mesleğine emek vermiş ve Uğur Seyrek, Aysun Aslan, Mehmet Balkan, Geyvan Macmillen gibi önde gelen kıdemli isimlerin sanatını kutlayan “Dansın Ustaları” adlı programla koreografların MDTist için uyarlanmış eserlerini İstanbul seyircisi ile buluşturacak. Ayrıca sezon sonuna doğru Beyhan Murphy’nin, 70’ler ve 80’lerin pop kültürünü kutlayan Dönülmez Akşam adlı yeni eserinin sahnelenmesi planlanıyor. Mdt PerformanslarıBeşiktaş Fulya Süleyman Seba Kültür Merkezi ve Zorlu PSM’de.

Çocuklar, geleceğimizin sanatçı ve seyircileridir. Onlar için de en güzel oyunlarımızı tekrarlıyoruz ; “Tamino’nun Rüyası “ , “Gezginci Şövalye” “Dans et şarkı söyle” , 23 Nisan etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Resim Yarışması” ve Çocuk koroları buluşması.

Ve konserler….

Gelenekselleşmiş Yeni Yıl Konserleri, Atatürk’ü Anma , Gençlik Konseri, Cumhuriyet Konseri, Çanakkale Konseri’nin yanında Schubert’in Winterreise, Napoliten, Şarkılarda Kadın, Senfonik Konserler, İspanyol Güneşi, Verdi’nin Messa da Requiem’i, Fuaye ve Arkeoloji Konserleri yer alacak.


Benzer Haberler & Reklamlar