İsrail'de ilginç arkeolojik tesadüf!

Arkeolog bir annenin yedi yaşındaki kızı, İsrail’in tarihi bölgesi Beyt Şahan’da doğa gezisi yaparken, Hanuka bayramına günler kala, Maccabiler dönemine ait 2500 yıllık antik lamba buldu.

Şalom gazetesinin haberine göre; Ayelet Goldberg Keidar ve küçük kızı Hadas tarihi bölgede yer alan Kibbutz Beit Alfa’da yaşıyor. Geçtiğimiz hafta anne-kız  her öğleden sonra yaptıkları gibi yine doğa gezisine çıktı.  Anne-kız Kibbutz Neida’ın bulunduğu tepeye tırmanırken Hadas’ın gözü yerde duran kilden yapılma bir eşyaya takıldı. Küçük kız bulduğu şeyi gidip hemen annesine gösterdi.

Hayfa Üniversitesinde arkeoloji öğrencisi olan Ayelet Goldberg, küçük kızının bulduğu lambanın herhangi bir lamba olmadığını hemen anladı.

Küçük kızına lambayı alamayacaklarını ve onu yetkililere teslim etmeleri gerektiğini açıklayan Anne Goldberg, lambayı İsrail Arkeoloji İdaresine gönderdi.  Arkeolojik incelemede lambanın  2500 yıllık olduğu anlaşıldı.  Lamba Hanuka bayramına vesile olan Yahudi savaşçıları Macabilerin döneminde yapılmıştı.

Hanuka ya da diğer adı ile Işıklar Bayramı, Yahudi kültüründe 9 kollu şamdan olarak bilinen Hanukiya lambasının mumlarının 8 gün boyunca her birinin yakılması ile kutlanıyor.


Benzer Haberler