İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ne Kültür Bakanlığı ödülü

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ne Kültür Bakanlığı ödülü

Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri'nin bu yılki sahipleri açıklandı. Ödül kurum dalında İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ne layık görüldü.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Kurum kategorisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü'ne layık bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri, ilgili yönetmeliğe göre; özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırmalarıyla kültür mirasına ve sanat dünyasına katkı sunan kişi, topluluk ya da kuruluşlara  verliyor.  Ödül, 1979'dan bugüne kadar Türk tarihi, edebiyatı, dili, plastik sanatları, mimarlık, arkeoloji, müzik ve sahne sanatları, halk bilim, opera ve bale, sanat tarihi, fotoğrafçılık, sinema ve kütüphanecilik alanlarında hizmet veren ve bazıları ebediyete irtihal eden kişilere verildi.

Jüri bu yıl musiki dalında Sayın Nesrin Sipahi'yi, tiyatro dalında Sayın Kenan Işık'ı, edebiyat dalında Sayın Mehmet Doğan'ı, şiir ve çeviri dalında Sayın Cahit Koytak'ı, kurum olarak da İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ni Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri'nin yeni sahipleri olarak belirledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü'nün bir anlamda, kültür ve sanata sundukları katkılar için halk adına, devlet eliyle sunulan bir teşekkür ve minnetin ifadesi olduğunu belirterek, "Yaşarken kıymet bilmenin, vefa ve kadirşinaslığın bir nişanesidir." dedi.

Avcı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada, Kültür ve Turizm Bakanlığının en prestijli ve en yüksek değeri olan ödüllerin, 1979 yılından beri her yıl "Kültür ve Sanat Büyük Ödülü" olarak verildiğini, bu yıl itibarıyla "Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri" adıyla tevdi edilmeye başlandığını ifade etti.

Ödülün, ödüllerin kültür ve sanatın gelişmesine, yurt ve dünya sathında tanınmasına katkıda bulunanları, devlet adına taltif etme amacını taşıdığını belirten Bakan Avcı, "Bu ödül, bir anlamda, kültür ve sanatımıza sundukları katkılar için halkımız adına, devlet eliyle sunulan bir teşekkür ve minnetin ifadesidir. Yaşarken kıymet bilmenin, vefa ve kadirşinaslığın bir nişanesidir." diye konuştu.

Avcı, ödülün serüveninin Yaşar Nabi Nayır ve Necip Fazıl Kısakürek ile başladığını, Ekrem Akurgal, Süheyl Ünver, Yaşar Kemal, Pertev Naili Boratav, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Çelik Gülersoy, Sakıp Sabancı, Ara Güler, Halil İnalcık, Sezai Karakoç, Müzeyyen Senar, Gönül Ülkü Özcan gibi büyük simalarla buluştuğunu vurguladı.

Halkın takdirine şayan görülen ödül sahiplerini tebrik eden Avcı, rahatsızlığı sebebiyle törene katılamayan sanatçı Kenan Işık'a şifa diledi. Bakan Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a programa katılımı dolayısıyla da teşekkürlerini sundu.

AA


Benzer Haberler & Reklamlar