İlber Ortaylı: Bizans tahrip edildiyse Osmanlı çoktan mahvedildi

İlber Ortaylı: Bizans tahrip edildiyse Osmanlı çoktan mahvedildi

"Roma’daki arkeoloji otoritesi gibi bir kurum bizde mevcut değil. Oysa Roma’yla İstanbul’dan başka hiçbir şehirde yeraltı zenginliğiyle kent bu kadar iç içe değil" diyen Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bu toprağın yani İstanbul’un altını tanımama bazı çokbilmişlerin(!) sözünü ettikleri gibi Bizans değildir uyarısı yaptı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul'un kültürel mirasının korunmadığını belirterek, "Dağ haydutları ve lümpenler artık şehirlerde faaliyette. İstanbul’un asıl sorunu da burada başlıyor. Kanunlar ve zihniyetimiz temel kazılarda ortaya çıkan bu gibi eserleri koruma konusunda adil değil. Roma’daki arkeoloji otoritesi gibi bir kurum bizde mevcut değil. Oysa Roma’yla İstanbul’dan başka hiçbir şehirde yeraltı zenginliğiyle kent bu kadar iç içe değildir. Bugüne kadar yapılan işlem, buluntunun üstüne beton döküp haber vermemek olmuştur. Bu arada çıkan kalıntıdan taşınabilir parçaları kaçırıp satmak da cabası" dedi.

Hürriyet gazetesinde "Bizans tahrip edildiyse Osmanlı çoktan mahvedildi" başlıklı yazısında Ortaylı, İstanbul'daki Osmanlı mirasının tahrip edildiğini vurgulayarak, "Bu toprağın yani İstanbul’un altını tanımama bazı çokbilmişlerin(!) sözünü ettikleri gibi Bizans değildir. Bizans’tan önce bize daha yakın katman olan Osmanlı gelir. Eğer bu şehirde Bizans tahrip ediliyor ve hakkı verilemiyorsa, ki öyledir, onun üstündeki Osmanlı mirası çoktan mahvedilmiş demektir. Ve de öyledir" ifadesini kullandı.

İstanbul'un tarihi semtlerinin önemli bir sorumluluk olduğunu vurgulayan Ortaylı,  "İstanbul’un Suriçi bizim 2 bin yıllık sorumluluğumuzdur. Evvela Türk tarihine ve İslam dünyasına karşı, sonra da Doğu Roma ve Eski Roma’nın tarihine karşı görevlerimiz var. Bölgedeki yapılaşmanın kesinlikle durdurulması lazım ve istimlaklere başlamalıyız. Ayvansaray’da surlara baktığınız zaman Kazasker Hacı İvaz Efendi’nin Mimar Sinan’a yaptırdığı tipik bir Sinan eseri çirkin yapılar tarafından gölgelenmiş vaziyette. Dolmabahçe Sarayı’nı, 19. ve 20. yüzyıl tarihimizi ve çevresindeki eserleri stadyum ve otellerle gömmek üzereyiz. Dolgu sahadaki Dolmabahçe bu heyulaları taşıyamıyor" diye yazdı.

Ortaylı'nın yazısının tamamını okumak için

 tıklayın

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar