Huzurevi yapılmak istenen alandan tonlarca dinozor fosili çıkarıldı

Huzurevi yapılmak istenen alandan tonlarca dinozor fosili çıkarıldı

ABD'nin Kolorado eyâletinin başkenti Denver'de Highlands Ranch'te emekliler için huzurevi yapılması amaçlanan inşaat sahasında, yaklaşık 65 milyon yıllık fosiller bulundu. Denver Doğa ve Bilim Müzesi'nden uzmanlar, Kretase Dönemi'ne kadar uzanan fosilleri inceledi ve müzeye kaldırmak için çalışmalara başladı.

Dünya, çok uzun bir süre dinozorların egemenliği altında kaldı. Bu devasa canlılar daha sonra sebebi hâlâ tartışmaya açık meçhul bir nedenle yok oldu. En popüler teze göre, bir meteor çarpmasının tetiklediği değişimlerle milyonlarca yıl önce yok olan dinozorlardan geriye kalan fosiller bugün hâlâ keşfediliyor.

ABD’nin meşhur Dinozor Sırtı adı verilen bölgesi yakınlarında, Denver şehrinde Highlands Ranch'da yapılan bir huzurevi binası inşaatında bir milyon yıl öncesinden kalma fosiller bulundu. Fosillerden çoğunun Triceratops türne ait kemikler olduğu belirlendi.  İsmini, geniş alın bölgesinde bulunan üç boynuzdan alan bu dinozor, en meşhur türlerden biri.

Ülkemizde de bir dönem büyük ilgi gören Power Rangers dizisinde, Mavi Ranger’in dinozor robotu da bir Triceratops robotu idi.

Paleontologlara göre dinozor kemiklerinin tarihi 68 milyon yıl öncesine kadar gidiyor

Denver Tabiat ve Bilim Müzesi’nden uzmanlar, dinozor kemiklerini detaylı şekilde incelemeleri için çağırıldı.Uzmanlardan gelen raporlara göre, bölgede bulunan iskelet kısmı, üç boynuzlu dinozorun bir bacak kemiğine ve kaburga kemiklerine ait çıktı. Kemiklerin yaşı ise 65-68 milyon yıl kadar öncesine dayanıyor. 

Yapılan keşfin ardından, yıkım için görevlendirilen inşaat ekiplerinin yerini arkeologlar aldı ve kazı çalışması başlattı. İş makineleri, kemiklerin bulunduğu seviyeye kadar olan kaba işlemleri hallediyor. Tabiat ve Bilim Müzesi ekipleri tarafından yönlendirilen çalışmada, Triceratops kemiklerinin Colorado’da en sık rastlanan fosiller olduğu belirtiliyor. 

Müzenin paleontoloji bölümünün küratörü Dr. Tyler Lyson, olası fosiller hakkında telefon almanın her zaman dikkat çekici olduğunu söylerken, kazı devam ettikçe yeni bilgiler paylaşmayı amaçladığını da duyurdu. Dr. Lyson, bu tür keşiflerin çok nadir olsalar da keşfedilecek çok şey olduğunu ve gezegenimziin sürekli bir değişim içerisinde olduğunu hatırlattığını belirtti. 

Bölgedeki araştırma, ABD’deki düzenlemeler gerekçesiyle oldukça enteresan şekilde ilerliyor. Eserler bir özel alanda ortaya çıktı ve bölgede çalışma yapan Wind Crest and Brinkmann ekibi, paleontologlar ve uzmanlarla sıkı bir işbirliği içerisinde çalışıyor. İnşaat firması, kazı işlerini yaparken paleontologlar çalışmaların güvenle ilerlemesinden ve kayıt tutulmasından sorumlu. 

Colorado, söz konusu fosiller olduğunda oldukça zengin bir bölge. Bölgedeki müzede dinozorlara, hayvanlara ve bitkilere ait 115 bin kadar fosil bulunuyor.

Triceratopslar genelde otçul olarak bilinen, sürü halinde yaşadıkları tahmin edilen bir dinozor türüdür. Bu türün yerden yüksekliği 1 metreyi bulabiliyordu.

Emre Ömer Zehir - webtekno.com


Benzer Haberler & Reklamlar