Hattuşa bulunan 3600 yıllık Hitit eseri Aslanlı Tekne restore edildi

Hattuşa bulunan 3600 yıllık Hitit eseri Aslanlı Tekne restore edildi

Hattuşa antik kentindeki arkeoloji kazılarında ortaya çıkarılan, Hititlerin Anadolu'daki bilinen en eki sanat eserlerinden Aslanlı Tekne restore edildi. Yekpare taştan oyulmuş tarihi eserin, Roma döneminde inşaatta kullanmak amacıyla çekiçle parçalanmak istendiği tahmin ediliyor.

Hattuşa Antik Kentinde dini törenlerin yapıldığı büyük mabedin girişinde bulunan ve 3 bin 600 yıllık geçmişe sahip olan özel harçla restore edilerek ziyarete açıldı.

Hattuşa Arkeoloji Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Andreas Schacahner, Aslanlı teknenin Hattuşa’da bulunan en eski anıtlar ve Hititlerin ilk kazılarından bugüne kadar bilinen sanat eserlerinden bir tanesi olduğunu söyledi.

1910’lu yıllarda bulunan teknenin dönemin şartlarıyle nedeniyle çok iyi korunamadığını dile getiren Prof. Dr. Andreas Schacahner, “Birkaç yıl önce bu eserin kalan kısmının restore edilmesi için karar aldık. Bu eser büyük bir tekne. Yekpare bir taştan yapılmış. Ancak Roma döneminde teknenin üzerinde gördüğümüz çekiç izleri bize bu eserin o dönemde Romalıların taşları inşaat yapımında kullanmak için kırdıklarını gösteriyor” dedi.

1910’lu yıllardaki kazılardan bulunan teknenin 2-3 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından tekrar turistlerin ziyaretine açıldığını kaydeden Schacahner, ayrıca özel bir harçla restore edilen eserin daha güzel bir görünüme kavuştuğunu ifade etti.

Eserin kafalarda görülen sanatsal özellikler itibariyle 3 bin 600 yıllık olduğunu ifade eden Schacahner, teknenin yan taraflarının aslan kafaları ile süslü olduğunu sözlerine ekledi.

İHA


Benzer Haberler & Reklamlar