Hatay'ın saklı cenneti: Karamağara

Hatay'ın saklı cenneti: Karamağara

Maviyle yeşilin buluştuğu doğa harikası, bir zamanlar kaçakçı ve korsanların gizlenmek için kullandığı Karamağara ve berrak suyuyla Yuvadibi sahili keşfedilmeyi bekliyor

HATAY: Deniz, yayla ve kaplıca turizmi açısından eşsiz güzelliklere sahip Hatay'da keşfedilmeyi bekleyen yerlerin başında Karamağara ve Yuvadibi sahili geliyor.

Maviyle yeşilin buluştuğu noktada yer alan bir zamanlar kaçakçı ve korsanların gizlenmek için kullandığı Karamağara ve berrak suyuyla Yuvadibi sahili, turizmden payını almayı bekliyor.

Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Yayıkdamlar köyüne yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan Karamağara ve hemen altında bulunan Yuvadibi sahili, mavi ve yeşilin her tonunun yanı sıra muhteşem deniziyle adeta gizli bir turizm cenneti konumunda.

Geçmişte kaçakçıların ve korsanların Akdeniz'de saklanmak için kullandığı koy ve mağaranın, korsanlar için önemli bir barınak olduğu biliniyor. Günümüzde ise çobanlar ve balıkçılar açısından barınma alanı olan mağara, içerisinde ateş yakıldığı ve çıkan isin tavanı siyaha bürümesi nedeniyle Karamağara olarak anılıyor.

Denizden yaklaşık 100 metre yukarıda bulunan ve 200 metrekare alana sahip mağara önünde bir zamanlar, denizden toplanan tuzların toz haline getirilmesi için kullanıldığı düşünülen bir dibek taşı bulunuyor.

"Şifa suyu" denize karışıyor

Dağdan gelen suyun medcezir etkisiyle denizle buluşması sonucu oluşan tatlı suyun cilt, eklem, idrar yolları hastalıklarına iyi geldiğine inanılıyor. Bu sebeple şifa arayanların da uğrak yeri oluyor. Bu sudan yararlanmak isteyenler Karamağara'ya giderek 2-3 gün sabahları aç karnına içiyor.

İki dağ arasında sarp kayalıklar altındaki Yuvadibi sahili de berrak suyu ve kumu ile yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmayı bekliyor.

"Dalış tutkunlarının da vazgeçilmez yeri"

Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karamağara'nın turizm açısından kentin bakir kalmış ve keşfedilmeyi bekleyen yeri olduğunu söyledi.

Karamağara'nın tekne turlarıyla deniz turizminde canlanması gerektiğine dikkati çeken Nacioğlu, şöyle konuştu:

"Gerçekten görülmesi ve denizle orman havasının bir arada hissedilmesi gereken bir yer. Yıllardır var olan bölge, gizli cennet olarak anılıyor, bu yüzden çok kişi tarafından bilinmiyor. Karamağara, Hatay'ın aydınlık yüzü ve tabiatın en güzel yerlerinden birisidir. Ülkenin birçok yerinde bu tür yerler var ama burası doğal güzelliği ve suyunun berraklığıyla adeta cennet gibi bir yer. Dalış tutkunlarının da vazgeçilmez yeri olan Karamağara'nın, turizme kazandırılmasıyla Muğla ve Bodrum'dan daha çok tercih edileceğine inanıyorum."


AA Halit Demir 


Benzer Haberler & Reklamlar