Haliç Çini Merkezi törenle açıldı

Haliç Çini Merkezi törenle açıldı

Fatih Belediyesi’nin Ayvansaray Kültür Merkezi’nde Haliç Çini Atölyesi ve Ayvansaray Eğitim Birimi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Haliç Çini Merkezi’nin yeni teknikler geliştirilerek çini sanatı geleceğe taşıması amaçlanırken, Ayvansaray Eğitim Birimi’nde hat, tezhip, ebru, kaligrafi eğitimi verilecek.

Açılış törenine Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri ve sanatseverler katıldı.

Başkan M. Ergün Turan: İnanıyorum ki çok kıymetli eserler ve çok kıymetli talebeler yetiştireceksiniz

Yeni mekânlarla yok olmaya yüz tutan sanatları gün yüzüne çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, “Fatih, bu değerler, kültürel ve sanatsal faaliyetler açısından İstanbul için çok önemli bir yere sahip olduğu kanaatindeyim. Burada inanıyorum ki çok kıymetli eserler ve çok kıymetli talebeler yetiştireceksiniz. Asıl kıymetli olan da, burada sizle beraber insanların geçireceği vakitlerdir. Fatihimizde yok olmaya yüz tutan değerlerimizi yaşatacak böylesi mekânların açılması ve değerlerimizi yaşatarak gelecek nesillere aktarılması adına gerçekten çok anlamlıdır.” dedi.

Güvenç Güven: Mimar Sinan devrindeki kaliteyi yeniden yakaladık”

400 yıl önceki kaliteyi tekrar yakaladıklarını dile getiren Nakkaş - İznik Çinileri Sanatçısı Güvenç Güven, “Bizim yaptığımız çiniler tamamen 16’ncı yüzyıl çiniciliğin en parlak döneminin kalitesinde, biz 400 yıl sonra merhum hocam Faik Kırımlı’nın yol göstermesiyle bu tekniği deneyerek geliştirdik. Eşimle birlikte bilgi ve becerilerimizi kullanarak yeniden canlandırmaya çalıştık. Osmanlının son döneminde çini üretimine saray destek vermesine rağmen yapan kalmadığı için tekrar canlanamadı. Yaklaşık 350-400 yıl kadar kopukluk var. Biz eşimle birlikte bu tekniği; kendimiz de üzerine koyduğumuz bilgilerle beraber yeniden Mimar Sinan devrindeki kaliteyi yakaladık diyebilirim. Fatih Belediyesi’nin verdiği atölye desteğiyle de biz daha zengin, çinilerimizi daha farklı teknikleri de kullanarak yapacağız. Burada altyapısından boyasına kadar her şeyini kendimiz yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Programda Nakkaş ve Restoratör Güvenç Güven, Başkan Turan’a ‘La Havle’ yazılı çini tablo hediye etti.

Açılış sonrasında alanı gezen Başkan Turan, eğitim gören öğrencilerle de sohbet etti. Haliç Çini Atölyesi’nde, İznik Çinisi’nin en önemli temsilcilerinden olan Nakkaş Güvenç Güven ile eşi iç mimar, endüstri tasarımcısı Nursen Güven tarafından sanat icralarında yeni teknikler, projeler ve eğitim faaliyetlerini bu merkezde sürdürecekler. Aynı zamanda Ayvansaray Kültür Merkezi’nin içinde yer alan Ayvansaray Eğitim Birimi’nde de vatandaşlara ebru, tezhip, hat ve kaligrafi sanatına yönelik eğitimler verilecek.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar