Grönland'da 500 yıl önce donarak mumyalaşan 8 kişilik aile

Grönland'da 500 yıl önce donarak mumyalaşan 8 kişilik aile

39 yıl önce Grönland'daki Qilakitsoq yerleşiminde çeneleri dövmeli altı kadın ve iki çocuk cesedi bulunmuştu. Altı aylık bir erkek çocuğu da dahil Inuit ailesinin 1475 yıllarında öldüğünü ve bedenlerinin kısa sürede buzla kaplandığı için bozulmadığı anlaşıldı.

Grönland’da 500 yıl önce ölen Inuit halkına mensup bir ailenin bugüne kadar çok iyi korunmuş mumyaları

Grönland'da 1972 yılında avcılar tarafından bulunan eskimo (inuit) ailesinin mumyalaşan bedenlerinin, radyokarbon analizi sonucunda 500 yıllık olduğu anlaşıldı. 

Bir grup avcının 1972’de tesadüfen ortaya çıkardığı ve aralarında 6 aylık bir bebeğin de bulunduğu eskimo ailesinin mumyalaşan cesetleri üzerinde yapılan incelemeler, soğuk nedeniyle bozulmadıklarını ortaya çıkardı..

Orman tavuğu avcıları Hans ve Jokum Grønvold'ın av ekipleri 1972'de, Grönland'ın Uummannaq kasabası yakınlarındaki Nuussuaq Yarımadası'nda terkedilmiş bir av kampı olan Qilakitsoq yakınlarındaki bir mağarada cesetlerle karşılarak, durumu emniyet birimlerine haber verdiler.

Grönland’ın batısında yaşadıkları belirtilen ailenin, buzun altında “doğal şartlarda mumyalandığını” belirten uzmanlar, 6 yetişkin kadının ise çene ve alınlarında dövmeler bulunduğunu kaydediyor.

Bulunan 8 kişinin milattan sonra 1475’te ölmüş olduğu tahmin ediliyor

500 yıllık mumyalar, 1’er metre arayla 2 ayrı mezarda, üst üste konulmuş halde bulunmuştu.

Kadınların böbrek taşları, kabızlık ve sağlıksızlık gibi doğal nedenlerden öldüğü düşünülüyordu. Üç kız kardeşin, üç kızları 18 ile 30 yaşları arasında 50 yaşında olduğuna inanılıyordu. Araştırmacılar ayrıca dört yaşındaki bir çocuğun bu çocukları canlı gömmek için bir gelenek olduğu Down Sendromu olduğuna inanıyor.

Inuit halkında, evin annesinin ölmesi durumunda, çocukları yaşasa bile canlı canlı anneyle birlikte gömülürdü. Inuitler, bunu tüm aile bireylerinin dünya hayatından sonra da huzur içinde ve birlikte olduğundan emin olmak için yapıyordu.

Doğal Inuit mumyalarının dördü şimdi Nuuk'taki Grönland Ulusal Müzesi'nde sergileniyor.

ntv


Benzer Haberler & Reklamlar