Filistin'deki arkeolojik alan askeri üs kurbanı oldu iddiası

Filistin'deki arkeolojik alan askeri üs kurbanı oldu iddiası

Genelde Kudüs ve Gazze'de arkeoloji söz konusu olunca, İsrail'in arkeolojik kazı bahanesi ile yok ettiği İslam kültürüne ait eserler ile boşalttığı Filistinlilere ait yerleşim alanları haber olur ama bu kez tersi bir gelişme söz konusu.

Filistin devletinin askeri üs yapmak için 4500 yıllık tarih eseri yerle bir ettiği iddia edildi.

Türkiye'de Musevi azınlığı hedef kitlesi edinen Şalom gazetesi'nin haberine göre; Gazze’deki Hamas yönetimi 4500 yıl evvel Bronz Çağı Kenan şehri Tel Es Sakan’a (Kül Tepesi Şehri) ait son kalıntıları da buldozerlerle yıktı ve tarihi alanı başta askeri bir üs olmak üzere inşaata açtı.

20 yıl evvel Filistinli ve Fransız arkeologlar Gazze’deki ilk bilinen yerleşim olan Tel Es Sakan’ı kazmaya başlamışlar ve tarihe ışık tutmuşlardı.

Ancak iddiaya göre; on yıldır Gazze’de iktidarda bulunan Hamas yönetimi geçen zaman içinde tarihi şehrin bulunduğu tepeyi buldozerlerle sistematik şekilde yok etti.

Filistinli arkeoloji profesörü Muin Sedek basına yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu yapılanlar açıkça, son derece önemli bir tarihi eseri ortadan kaldırmaktır.” Sedek ve Fransız arkeolog Pierre de Miroschedji 1998 yılında Gazze’de araştırma yaparken tesadüf eseri 4500 yıllık Kenan şehrini ortaya çıkarmıştı.


Diğer Haberler


Arkeolojik Haber