Eskişehir'de bir araçta tarihi eser olduğu tahmin edilen 1866 parça obje yakalandı

Eskişehir'de bir araçta tarihi eser olduğu tahmin edilen 1866 parça obje yakalandı

Jandarma ekipleri Eskişehir'in Mahmudiye ilçesinde bir araçta Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen 1723 bronz sikke, 113 bronz yüzük, 16 bronz kolye ucu, 5 bronz mühür, bronz kadın heykeli, mermer hayvan heykeli ve 7 bronz obje ele geçirdi. Eserler arkeolojik önem ve sahtelik tespiti arkeometri uzmanlarına gönderildi.

Eskişehir'in Mahmudiye ilçesinde ellerindeki 1866 parça tarihi eseri satmaya çalışan 3 zanlı gözaltına alındı.

İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 3 kişinin ellerindeki tarihi eserleri satmak için müşteri aradığı bilgisine ulaştı.

Şüphelilerin kullandığı aracı durduran jandarma, yaptıkları aramalarda Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen 1723 bronz sikke, 113 bronz yüzük, 16 bronz kolye ucu, 5 bronz mühür, bronz kadın heykeli, mermer hayvan heykeli ve 7 bronz obje ele geçirdi.

Söz konusu tarihi eserleri satmaya çalıştıkları iddia edilen zanlılar gözaltına alınarak Jandarma Komutanlığına götürüldü.

Bu kişiler hakkında, "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet" suçundan adli işlem başlatıldı. Eserler arkeolojik önem ve sahtelik tespiti arkeometri uzmanlarına gönderildi.

Yavuz Emrah Sever - AA


Benzer Haberler & Reklamlar