Efes'in mozaikleri restore edildi

Efes'in mozaikleri restore edildi

Türkiye, Ürdün, Tunus ve Libya'dan restoratörler, Yamaç Evler 2'deki mozaikleri yeniledi.

İZMİR:  Efes Antik Kenti'nde bulunan Yamaç Evler 2'deki mozaikler, düzenlenen kurs kapsamında restore edildi.

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Efes Kazıları Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin yanı sıra zengin antik mozaik kültürüne sahip Ürdün, Tunus ve Libya'dan gelen restoratörler, Mozaik Konservasyonu Kursu'na katıldı.

Kurs kapsamında Efes Vakfının girişimiyle İzmir'in Selçuk ilçesine gelen katılımcılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izniyle, antik kentteki Yamaç Evler 2'de bozulma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan taban mozaiklerini restore etti.

Taban mozaiklerinin üst yüzeyini temizleyen, harç sağlamlaştırmasını yapan, yüzeyindeki boşluk alanları dolduran ve kenarlarını yeniden çevreleyen restoratörler, motifli mozaik tabanların yeniden kendi renkleriyle parlamasını sağladı.

Katılımcılar, uygulama odaklı eğitimlerde, hassas durumda olmaları nedeniyle uzun süreli ve düzenli bakım ile onarım yapılması gereken mozaiklerin, restorasyon ve koruma müdahalelerini kendileri yürütebilecek donanımı edindi.

Ayrıca katılımcılar, kurs sonunda kendi ülkelerinde yeni nesil restoratörlerin yetiştirilmesinde görev alabilecek deneyime sahip oldu.

Bakım ve onarımı yapılan taban mozaikleri, ziyaretçiler tarafından görülebilecek.

AA Ahmet Bayram


Benzer Haberler & Reklamlar