Efes tarihe ışık tutmaya devam ediyor

Efes tarihe ışık tutmaya devam ediyor

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü ve Efes Kazı Başkanı Prof. Dr. Sabine Ladstaetter, Efes antik kentinin, buluntularıyla tarihe ışık tutmaya devam ettiğini bildirdi.

EDİRNE: Avusturya Arkeoloji Enstitüsü ve Efes Kazı Başkanı Prof. Dr. Sabine Ladstaetter,  Trakya Üniversitesinde katıldığı 38. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumundaki sunumunun ardından,  Avusturya kazı ekibinin uzun zamandır Efes antik kentinde çalıştığını belirterek, Efes antik kentinin, buluntularıyla tarihe ışık tutmaya devam ettiğini söyledi. 

Efes'in Kalkalitik çağdan Selçuklular’a kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını belirten Ladstaetter, "Yerleşim uygarlıkları hem ticaret hem de dini merkez olarak misafir etmiş. Efes antik kentinde çalışmalarımız devam ediyor. Artemis tapınak alanında bulunan ve beylikler dönemiyle tarihlenen türbeyle ilgili çalışmalarımızın detaylı açıklamasına kaynaklarımızdan ulaşabilirsiniz. Hıristiyanlık dönemine ait bir kilise de belgelenmiştir. Kilise yakınındaki çok sayıda mezarın kazısı yapıldı. Efes limanı ve çevresinin araştırılması kapsamındaysa yüzey araştırma çalışmaları tamamlandı." diye konuştu.

Efes kazılarında iki büyük noktaya dikkat ettiklerini ifade eden Ladstaetter, şunları kaydetti:

"Bir grup arkadaşımız şehir merkezinde çalışıyor, burada çok güzel buluntular elde edildi. Genç antik konutlar ortaya çıkarıldı. İkinci nokta ise konservasyon ve restorasyon alanı. Efes tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Antik dönem ve Türk dönemi arasındaki geçiş zamanını araştırdık. Çok fazla tahribata uğramış olsa da beraberinde çok fazla kültürel birikim getirmiş olduğunu gördük. Özellikle M.S 7. yüzyılda bir tahribata uğramış ama bu tahribat tabakası çok zengin ve güzel buluntulara da sahip. O döneme ait içecek ve şarap kapları gibi buluntular elde edildi. Sayısı her geçen gün artan buluntular Efes Müzesi'nde sergilenmeye devam ediyor. Öte yandan, kent geçen yıl UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı. Efes Antik Kenti, insanlık tarihinin birçok döneminden eserleri bünyesinde barındırıyor. Bu da dünyanın her noktasından turisti buraya çekiyor. Efes antik kenti, dünya kültür mirası listesine alınmasının ardından ziyaretçi sayısında da artış yaşandı."

 


AA Cihan Demirci


Benzer Haberler & Reklamlar