Dupnisa Mağarası Yarasalar için ziyaretçilere kapatıldı

Dupnisa Mağarası Yarasalar için ziyaretçilere kapatıldı

Trakya'nın turizme açık tek mağarası olan Dupnisa, barındırdığı 16 türden yaklaşık 60 bin yarasanın üremesi amacıyla 15 Kasım-15 Mayıs'ta kapalı kalacak.

KIRKLARELİ: Trakya'nın turizme açık tek mağarası olan Dupnisa, yarasanın üremesi amacıyla, geçici bir süre ziyaretçilerine kapatıldı.

Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyünde bulunan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmaları doğrultusunda düzenlenerek 2003'te ziyarete açılan Dupnisa Mağarası, 16 türde yaklaşık 60 bin yarasayı barındırıyor.

İkinci jeolojik zamana ait mermerler içinde, birbirine bağlı iki kat ve üç bölümünden oluşan mağaranın giriş kapısı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser tarafından kapatılarak, kilitlendi. Mağara yarasaların üremesi amacıyla 6 ay boyunda ziyaretçilere kapalı kalarak, içerisi aydınlatılmayacak.

Mağarayı ziyarete gelen yabancı turistler ise turizme açık 500 metrelik bölümün 100 metresini gezebilecek.
Eser, Dupnisa Mağarası'nın, Kırklareli turizmi ve Istrancalar bölgesi için önemli olduğunu söyledi.
Mağaranın her yıl belirli zamanlarda yarasalar için ziyaretçilerine kapatıldığını aktaran Eser, "Mağaramızı 15 Mayıs 2017'de yeniden ziyaretçilerine açacağız." dedi.

Kış döneminde strese giren yarasalar hayatını kaybedebiliyor
Eser, yarasaların, yaz döneminde depoladıkları besinlerle kış aylarında yaşamlarını sürdürdüklerini anlattı.
Yazın enerji depolayan yarasaların kış uykusunda ürkütülmemesi gerektiğini aktaran Eser, "Kış döneminde strese giren yarasalar hayatını kaybedebiliyor. Stres yarasalar için çok önemli. Ayrıca, enerji harcadıkları için de güçsüz düşüp ölebiliyorlar." diye konuştu.

Mağaranın daha fazla ziyaret edilmesi için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Eser, Dupnisa'nın içinde barındırdığı yarasalar ve uzunluğu ile dünyadaki sayılı mağaralar arasında bulunduğunu vurguladı. 2 bin 720 metreden oluşan mağaranın, 500 metrelik bölümüm turizme açık olduğunu anlatan Eser, bu güzelliğinde görülmeye değer ender mağaralar arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

AA Özgün Tiran


Benzer Haberler & Reklamlar