Çeşme - Alaçatı: Arkeoloji, Tarih, Kent, Kimlik

Arkeolog İsmail Gezgin'in kaleminden, arkeolojik, tarihi ve kentsel özellikleri ve kimlik dokusuyla Çeşme ve Alaçatı'yı anlatan kitap Yakın Kitabevi'nden neşredildi.

Yazar İsmail Gezgin, Çeşme - Alaçatı; Arkeoloji, Tarih, Kent, Kimlik kitabı için "Dikkat! Ağır arkeoloji içerir... Çeşme'ye olan borcumu ödediğim çalışma yayımlandı" ifadesini kullanıyor.

Kitabın arka kapak yazısı ise şu şekilde:

Carl Gustav Jung, yaşayan her insanın kendi ömründen uzun bir deneyime sahip olduğunu söylemiştir. Çünkü insan kendi türünün sonucu olarak buz dağının sadece görünen yüzüdür, suyun altında türün genetik geçmişinin büyük mirası derinlere dek uzanır. Benzer biçimde ve hatta çok daha büyük bir ölçekte toprağın ve coğrafyanın da bir kültüre ve birikime sahip olabileceği hatırlanmalıdır. Tüm canlılara var oluş mekanı olan yer, içinde bulunduğu sistemin en büyük kaydedicisi, yaşayanı ve hatta beslenenidir. Bedeninde can verdiği bütün yaşam formlarından bir parça taşıyan, her şeyi gönlünce şekillendiren, dönüştüren ve kendine benzeten etkin bir aktördür yer. Tam da Edip Cansever’in muazzam dizelerinde duyulan gibi:

“İnsan yaşadığı yere benzer,
O yerin suyuna, o yerin toprağına benzer.
...
Dağlarının, tepelerinin dumanlı eğimine...”

Teknik Bilgiler

Format Kitap
Barkod-ISBN 9789752493315
Yayın Tarihi 2019-03-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 352
Kapak Ciltsiz
Kağıt 1. Hamur
Boyut 16.5 X 24


Benzer Haberler & Reklamlar